کمک کردن به برادران ديني

نوع اصطلاح :
عنوان :
کمک کردن به برادران ديني
در بخش گذشته، حقوق برادران ديني بيان شد و کمک نمودن به آنان نيز يکي از آن حقوق بود، و در روايات منقول از امام صادق عليه‏السلام کمک کردن به برادران ديني عنوان ويژه اي نيز دارد.
امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايد: «بنگر خداوند چه نعمت‏هايي به تو داده و [به شکرانه‏ي آنها] برادران ديني خود را از آنها بهره مند گردان.» [1] .
و يا مي‏فرمايد: «به وسيله‏ي کمک و ياري کردن برادران ديني خود، به خداوند تقرب پيدا کنيد.» [2] .
از آن جايي که کمک و ياري به برادران ديني براي مردم، کار سخت و دشواري است امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايد: «سخت ترين چيزي که خداوند بر بندگان خود واجب نموده سه چيز است 1- انصاف با برادران مؤمن به گونه اي که براي برادر مؤمن خود نپسندد، مگر آنچه را براي خود مي‏پسندد. 2- کمک و ياري به برادران ديني در مال 3- ياد خدا نمودن در همه‏ي حالات [سپس فرمود:] مقصود از ياد خدا گفتن «سبحان الله و الحمدلله...»
نيست؛ بلکه مقصود اين است که هنگام برخورد با حرام، خدا را به ياد بياورد و از حرام دوري نمايد.» [3] .
در حقيقت رعايت اين سه خصلت، براي مردم از سخت ترين اعمال است؛ زيرا با شديدترين غرايز و شهوات نفساني آنان مانند حب نفس و حب مال و حب شهرت روبه رو مي‏باشد و چون انصاف و کمک به مردم، کار بزرگ و سختي است، امام صادق عليه السلام بر آنها نام واجب و فريضه نهاده، گر چه از نظر فقهي از واجبات نيستند.

پی نوشت ها:
[1] وسائل ج 8 / 415.
[2] خصايل صدوق باب الواحد.
[3] وسائل ج 8 / 415.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir