کلاس اول يا مرحله نخستين مدرسه جعفري‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
کلاس اول يا مرحله نخستين مدرسه جعفري‏
حضرت امام حعفر صادق عليه‏السلام براي رساندن معاني از حروف و الفاظ و کلمات شروع فرمود چه اين کلمات نماينده معاني است و حروف و الفاظ واسطه انتقال احساسات و ادراکات است. آموزنده مدرسه جعفري از حروف و کلمات شروع کرد تا معاني و احساسات‏ را به مردم تعليم دهد و اين آغاز ادب و آداب و ادبيات است.
از طرف ديگر در مرحله و کلاس بالاتر از اعداد شروع کرد تا حاصل جمع و تفريق و ضرب و تقسيم و جذر و کعب و جبر و مثلثات را بياموزد و آن را مقدمه رياضيات قرار داد و علوم رياضي و فلکي را به مسلمين آموخت.
از جانب ديگر در مرحله و کلاس رشته ديگر اعداد و حروف را با هم به مقايسه و مقابله قرار داده تبديل عدد به حروف و تبديل حروف به اعداد و تعيين جداول و اعمال اصلي حساب و جبر را آموخت تا از علوم غريبه و رمل و جفر و طلسمات و اوفاق و اقسام حروف «که در جلد دوم گفتيم» تعليم فرموده و علوم مختلفه غريبه رياضي را تعليم فرمود.
و با اين مقدمات ابتدائي در کشف علوم طبيعي و طب از راه گياه‏شناسي و جانورشناسي پرداخت و در فلزات و اجسام و عناصر راهنمائي فرموده و امکان تبديل جسم به نيرو را و فلز به فلز ديگري را آموخت و همه علوم را بدين روش تعليم فرموده است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir