خشونت منصور دوانيقي بر امام صادق

نوع اصطلاح :
عنوان :
خشونت منصور دوانيقي بر امام صادق
روزي منصور (خليفه‏ي عباسي) به وزيرش ربيع گفت: هم اکنون جعفر بن محمد عليهماالسلام را اين جا حاضر کن! ربيع، فرمان منصور را اجرا کرد و حضرت صادق عليه‏السلام را احضار ساخت. منصور با کمال خشم و تندي به آن حضرت رو کرد و گفت: خدا مرا بکشد اگر تو را نکشم! آيا در مورد سلطنت من اشکال تراشي مي‏کني...؟ امام صادق عليه‏السلام فرمود: آن کس که چنين خبري به تو داده، دروغگو است...!
ربيع مي‏گويد: جعفر بن محمد عليهماالسلام را هنگام ورود ديدم که لب‏هايش حرکت مي‏کند. وقتي کنار منصور نشست، لب‏هايش همچنان حرکت مي‏کرد و لحظه لحظه از خشم منصور کم‏تر مي‏شد. پس از آن که جعفر بن محمد عليهماالسلام از نزد منصور رفت، پشت سر ايشان رفته، به او عرض کردم: زماني که شما وارد بر منصور شديد، منصور بر شما بسيار خشمگين شد، ولي وقتي که نزد او آمديد لب‏هاي شما حرکت کرد و متعاقبا خشم او نيز کاسته شد. شما لب‏هاتان را به چه چيز حرکت مي‏داديد؟!
حضرت صادق عليه‏السلام فرمود: لب‏هايم را به دعاي جدم حسين بن علي عليهماالسلام حرکت مي‏دادم. ربيع مي‏گويد: از جعفر بن محمد عليهماالسلام التماس دعا کردم تا آن دعا را بازگويد. در جواب خواسته‏ام فرمود: آن دعا اين است: «يا عدتي عند شدتي و يا غوثي عند کربتي احرسني بعينک التي لا تنام و اکفني برکنک الذي لا يرام؛ اي نيروبخش من! هنگام دشواري‏هايم و اي پناه من! هنگام اندوهم، با چشمت که نخوابد، حفظم نما، و مرا در سايه‏ي رکن استوار و خلل‏ناپذير، قرار ده.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] اصول کافي.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir