خشونت منصور بر امام صادق

نوع اصطلاح :
عنوان :
خشونت منصور بر امام صادق
روزي منصور به وزير دربارش «ربيع» گفت همين اکنون جعفر بن محمد (امام صادق عليه‏السلام) را در اينجا حاضر کن.
ربيع فرمان منصور را اجرا کرد، حضرت صادق (ع) را احضار نمود، منصور با کمال خشم و تندي به آن حضرت رو کرد و گفت: «خدا مرا بکشد اگر تو را نکشم، آيا در مورد سلطنت من اشکال‏تراشي مي‏کني؟...».
امام: آن کس که چنين خبري به تو داده دروغگو است...
ربيع مي‏گويد: امام صادق (ع) را ديدم هنگام ورود لبهايش حرکت مي‏کند، وقتي که کنار منصور نشست، لبهايش حرکت مي‏کرد و لحظه به لحظه از خشم منصور کمتر مي‏شد، وقتي که امام صادق (ع) از نزد منصور رفت، پشت سر امام رفتم، و به او عرض کردم: وقتي که شما وارد بر منصور شديد، منصور نسبت به شما بسيار خشمگين بود، ولي وقتي که نزد او آمدي و لبهاي تو حرکت کرد، خشم او کم شد، شما لبهايتان را به چه چيز حرکت مي‏دادي؟
امام صادق (ع) فرمود: لبهايم را به دعاي جدم امام حسين (ع) حرکت مي‏دادم، و آن دعا اين است:
يا عدتي عند شدتي و يا غوثي عند کربتي، احرسني بعينک التي‏ لا تنام و اکنفني برکنک الذي لا يرام.
:«اي نيروبخش من، هنگام دشواري‏هايم، و اي پناه من هنگام اندوهم، به چشمت که نخوابد مرا حفظ کن و مرا در سايه‏ي رکن استوار و خلل ناپذيرت قرار بده». [1] .

پی نوشت ها:
[1] تلخيص از اعلام الوري ص 270- 271 - ترجمه ارشاد مفيد ج 2 ص 178.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir