زشتي مزاحمت

نوع اصطلاح :
عنوان :
زشتي مزاحمت
مرحوم شيخ حر عاملي در کتاب شريف خود آورده است:
عبدالرّحمن بن حجّاج - که يکي از راويان حديث از امام صادق عليه السلام است - حکايت نمود، که آن حضرت فرمود:
در ايّام حجّ، اطراف کعبه الهي طواف مي کردم و سفيان ثوري نيز در نزديکي من طواف انجام مي داد، از من پرسيد: آيا پيامبر خدا صلي الله عليه و آله، هنگامي که در طواف کعبه، مقابل حجر الاسود مي رسيد، آن را إستلام مي نمود؟
من در پاسخ به او، اظهار داشتم: بلي، رسول خدا صلي الله عليه و آله حَجَرالاسود را در طواف واجب؛ و نيز در طواف مستحبّ إستلام و مسح مي نمود.
پس از آن، سفيان ثوري مقداري از من کناره گرفت، و من چون در طواف نزديک حجرالاسود رسيدم، آهسته به راه خود ادامه دادم و آن را إستلام نکردم.
سفيان دو مرتبه به من نزديک شد و گفت: مگر نگفتي رسول اللّه در طواف خود حجرالاسود را مي بوسيد و إستلام مي کرد؟
جواب دادم: بلي.
پرسيد: پس چرا از کنار آن عبور کردي و آن را إستلام ننمودي؟!
در جواب گفتم: مردم حقّ حضرت رسول صلي الله عليه و آله را رعايت مي کردند؛ و چون پيامبر خدا به حجرالاسود مي رسيد مردم برايش راه مي گشودند و آن حضرت به راحتي آن را إستلام مي نمود.
ولي چون مردم حق مرا نمي شناسند و رعايت نمي کنند، دوست ندارم براي آن که إستلام حَجَر کنم و آن را ببوسم، بر جمعيّت فشار آورم و افراد را اذيّت کنم.[1] .

پی نوشت ها:
[1] وسائل الشّيعة: ج 13، ص 325، ح 3 و 8 اين داستان درس بزرگي به انسان مي آموزد که بايد روي آن فکر شود و مورد عمل قرار گيرد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir