بشر نبال‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
بشر نبال‏
شيخ طوسي (ره)، در رجالش، بشير (بشر) را گاهي از اصحاب حضرت باقر (ع) و گاهي از اصحاب حضرت صادق (ع) شمرده است. [1] .
شيخ کشي، بشير را از ممدوحين شناخته، و وي را از راويان حديث مي‏داند.
کشي از محمد بن زيد شحام، روايت کرده که گفت: (در مدينه) مشغول نماز بودم که امام صادق (ع) مرا ديد و به دنبال من فرستاد. همين که به محضرش شرفياب شدم، پرسيد: تو کيستي؟ عرض کردم: از مواليان شما، از اهل کوفه‏ام. فرمود: در کوفه که را مي‏شناسي؟ گفتم: بشير نبال و برادرش، شجره، را. فرمود: چگونه است احسان ايشان با تو؟ گفتم: نيکوست. فرمود: بهترين مسلمان، کسي است که با مسلمين پيوند داشته باشد، و آنان را اعانت کند، و براي آنان وجودش نافع باشد؛ والله شبي را نخوابيده‏ام که در مالم حقي براي مسلمانان باقي مانده باشد. [2] .
از بشير نبال روايت شده که گفت: شتر لاغري خريدم، جمعي گفتند که اين شتر تو را به مقصد نمي‏رساند و عده‏اي گفتند که با آن شتر به مقصد خواهم رسيد. به هر حال شتر را سوار شدم و به سوي مدينه طيبه به راه افتادم. در راه صورت و دست و پايم مجروح شد. هنگامي که وارد مدينه شدم، به خانه امام باقر (ع) رفتم و به غلام آن حضرت گفتم که براي من اجازه ورود بگيرد. امام همين که صداي مرا شنيد، فرمود: اي بشير! وارد شو، مرحبا به تو. آن گاه فرمود:اي بشير! چرا اين طور شدي؟ عرض کردم: شتر لاغري خريدم، و به حضور شما آمدم، در راه، صورت و دست و پايم را مجروح کرده. حضرت فرمود: چه تو را به اين مسافرت وا داشت؟ گفتم: قربانت گردم، و الله، علاقه و محبت به شما مرا به اين کار وادار کرد. حضرت فرمود: روز قيامت که مي‏شود، پيغمبر خدا (ص)، به خدا پناهنده مي‏گردد و ما، به سوي رسول خدا و شيعه ما، به سوي ما؛ به پروردگار کعبه قسم، ما شما را به سوي بهشت خواهيم برد. [3] .
بشير مورد لطف حضرت باقر (ع) بوده، و اين خود دليلي بر خوبي اوست.
در کافي از بشير نبال روايت شده که گفت: از امام باقر (ع) درباره حکمم حمام سؤال کردم، فرمود: اراده حمام داري؟ عرض کردم: بلي. حضرت دستور داد، حمام را گرم‏کردند. سپس داخل شد و لنگي به کمر بست که از ناف تا سر زانو را پوشانيده بود، آن گاه فرمود: تو نيز هميشه چنين کن. [4] .


پی نوشت ها:
[1] رجال الطوسي، ص 108 و ص 154.
[2] رجال کشي، ص 315.
[3] سفينةالبحار، ج 1، ص 83.
[4] فروع کافي، ج 2، ص 219.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir