حمزة بن محمد طيار

نوع اصطلاح :
عنوان :
حمزة بن محمد طيار
کنيه او ابوعماره است. او از معاريف اصحاب امام باقر (ع) و امام صادق (ع) است. [1] امام پنجم حضرت باقر (ع) به وجود او مباهات و افتخار مي‏کرد.
ابوعمرو کشي، از هشام بن حکم، روايت کرده که حضرت صادق (ع)، بعد از شنيدن خبر مگر حمزه طيار، بر او رحمت فرستاد، و در حقش دعا کرد؛ و فرمود: «رحمه الله و لقيه نضرة و سرورا فقد کان شديد الخصومة عنا اهل البيت» - خدا او را رحمت کند، و خوشي و شادماني نصيبش فرمايد، به راستي او مدافع سرسختي براي ما اهل بيت بود - [2] .
از حمزه طيار منقول است که گفت: خدمت حضرت صادق (ع) عرضه داشتم که شنيده‏ام: مناظره اصحابت را با ديگران خوش نمي‏داري؟ حضرت فرمود: اما مناظره (امثال) تو را با دشمنان دوست دارم؛ زيرا که اگر در دامي واقع شوي، مي‏تواني پرواز نمايي. [3] .
از اين اجازه مخصوص امام صادق (ع) به او در مناظره با مخالفان، مراتب فضل و حذاقت حمزه طيار، در امور ديني معلوم مي‏گردد.
از حمزة بن طيار روايت شده که گفت: هنگامي که امام صادق (ع) دست مرا گرفت، پس ائمه (ع) را يک يک شمرد، و حساب مي‏کرد به دست خود، تا رسيد به حضرت باقر (ع)، ديگر چيزي نشمرد؛ گفتم: خدا مرا فداي تو کند، هرگاه بشکافي اناري را و بفرمايي پاره‏اي از آن حلال و پاره ديگر حرام است، من شهادت خواهم داد که آن چه حرام کردي حرام، و آن چه حلال کردي حلال است. [4] .
از اين سخن، ميزان اخلاص و پايه اعتقاد او به امام و حجت خدا، آشکار مي‏گردد. در کافي، از حمزة بن طيار، روايت شده که گفت: شنيدم امام صادق (ع) فرمود: اگر در روي زمين جز دو نفر باقي نمانند، يکي از آن دو بر ديگري امام و حجت است. [5] .

پی نوشت ها:
[1] رجال الطوسي، ص 117، و ص 177.
[2] رجال کشي، ص 298.
[3] اختيار معرفة الرجال، ص 349.
[4] رجال کشي، ص 298.
[5] اصول کافي، ج 1، ص 137.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir