سالم بن مکرم بن عبدالله، ابوخديجه‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
سالم بن مکرم بن عبدالله، ابوخديجه‏
شيخ طوسي، در رجالش، او را از اصحاب امام صادق (ع) برشمرده و گويد: سالم بن مکرم، ابوخديجه، شتربان، از اصحاب حضرت صادق (ع) بوده است. [1] .
و در فهرست گويد: سالم بن مکرم مکني به «ابوخديجه» ضعيف است، و کتابي دارد. [2] .
نجاشي فرموده: گفته شده که سالم بن مکرم بن عبدالله، شتربان، کنيه‏اش ابوخديجه بود و امام صادق (ع) کنيه او را ابوسلمه قرار داد. او ثقه است، و از امام صادق (ع) و امام هفتم (ع) روايت مي‏کند، و کتابي دارد که عده‏اي از بزرگان از او روايت کرده اند. [3] .
کشي، از محمد بن مسعود روايت کرده که گفت: از ابوالحسن، علي بن حسن (بن علي بن فضال) سؤال کردم از اسم ابوخديجه. پاسخ داد: سالم بن مکرم است. گفتم: ثقه است؟ گفت: مردي صالح، و از اهل کوفه، و شتربان بوده؛ و وقتي امام صادق عليه‏السلام را از مکه به مدينه سوار کرده و برد. [4] .
سالم در اول امر از اصحاب ابي‏الخطاب بوده که در مسجد کوفه، به عنوان عبادت، در پاي ستون‏هاي مسجد مي‏نشتند، و مردم را گواه مي‏کردند، و آنان را به اباحات و پيغمبري ابوالخطاب مي‏خواندند. عيسي بن موسي (عامل منصور دوانيقي در کوفه) دسته‏اي را فرستاد تا آن‏ها را کشتند. تمامي آنان کشته شدند، جز سالم که مجروح در ميان کشتگان افتاده بود. همين که شب شد او از بين ايشان بيرون رفت، و از مرگ بجست، و بعد توبه کرد. [5] .
در کافي، از ابوخديجه نقل شده که امام صادق (ع) فرمود: دروغ بر خدا و رسولش (ص) از گناهان کبيره است. [6] .
و نيز در کافي، از او نقل شده که امام صادق (ع) فرمود: هر که حديث ما را براي سود دنيا خواهد، در آخرت بهره‏اي ندارد؛ و هر که آن را براي خير آخرت جويد، خداوند خير دنيا و آخرت به او عطا فرمايد. [7] .

پی نوشت ها:
[1] رجال الطوسي، ص 209.
[2] فهرست طوسي، ص 150.
[3] رجال نجاشي، ص 134.
[4] رجال کشي، ص 301.
[5] رجال کشي، ص 301.
[6] اصول کافي، ج 2، باب کذب، ص 254.
[7] اصول کافي، ج 1، باب روزي خوردن از علم، ص 37.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir