ابوحنيفه

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابوحنيفه
يکي از شاگردان امام صادق عليه‏السلام ابوحنيفه نعمان بن ثابت بن زوطي است. او از موالي و غلامان آن حضرت است و اصل او کابلي بود که در کوفه به دنيا آمد و در همان جا بزرگ شد. و در کوفه حوزه‏ي تدريس داشت و سپس به بغداد منتقل شد. وي در سال 150 (ه ق) در بغداد از دنيا رفت و قبر او در آن جا معروف مي‏باشد. او نزد اهل سنت امام و رييس يکي از مذاهب چهارگانه است و احوال او نزد همه‏ي علما معروف مي‏باشد. ابوحنيفه از شاگردان معروف امام صادق عليه السلام و از جمله کساني است که شاگردي او را شبلنجي در کتاب «نورالأبصار» و ابن حجر در کتاب «الصواعق» و شيخ سليمان قندوزي در کتاب «ينابيع المودة» و ابن صباغ مالکي در کتاب «الفصول المهمة» و علماي ديگر اهل سنت نيز در کتاب‏هاي خود تصديق نموده‏اند.
آلوسي در کتاب «مختصر التحفة الاثني عشرية» [1] مي‏گويد: «اين ابوحنيفه است که در بين اهل سنت افتخار مي‏نمود، و با صداي رسا مي‏گفت: «لو لا السنتان لهلک النعمان» يعني: اگر آن دو ساکن شاگردي من در محضر امام صادق عليه‏السلام نمي‏بود، من هلاک و رسوا مي‏شدم.»

پی نوشت ها:
[1] مختصر التحفة الاثني عشريه، ص 8.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir