نيرنگ‏ هاي شيطان

نوع اصطلاح :
عنوان :
نيرنگ‏ هاي شيطان
قرآن يک کلمه گفته است که کاري کنيد که جهنم نرويد، اما به جا آوردن اين کار، مستلزم انجام دادن هزاران کار ديگر است.
اطراف انسان پر از تله‏هاي شيطاني است؛ قلاب‏هاي آهني و زنجيرهاي محکمي که شيطان بر گردن آدمي مي‏اندازد و او را به طرف جهنم هدايت مي‏کند. در اطراف هر يک از انسان‏ها شياطين بسياري وجود دارد. در روايت آمده است که در قلب انسان 25 شيطان، و در کنار آنها نيز 25 فرشته وجود دارد. اين شياطين بسيار سريع‏تر از انسان عمل مي‏کنند. خداي حکيم به انسان نيروي بيشتري عطا فرموده تا توان مقابله با آنها را داشته باشد. آنها خواب و خوراک ندارند و بابت اين کارها وقتي صرف نمي‏کنند، اما انسان‏ها گرفتاري‏هاي متعددي دارند. شياطين در کار خود تخصص دارند ولي انسان در مبارزه با شيطان و شناخت نيرنگ‏ها محتاج آموزش و يادآوري است. انسان‏ها چه بسا در طي روز با صدها نفر سر و کار داشته باشند، اما شياطين فقط با يک نفر کار دارند. خلاصي از دست شيطان با اين اوصاف کار بسيار مشکل و طاقت‏فرسايي است.
در قرآن کريم بارها و بارها آمده است: «أکثرهم لا يعقلون [1] ؛ بيشتر آنان نمي‏انديشند»، «أکثرهم لا يعلمون [2] ؛ بيشتر آنان نمي‏دانند». شيطان وسواس الخناس است، گاهي مطلبي را در دل انسان مي‏اندازد تا براي او شک و شبهه ايجاد کند.
من با چشم خودم کسي را ديدم که لب حوض نشسته بود و بيش از هفتاد بار دستش را داخل آب مي‏برد و بيرون مي‏آورد. بنده خدا مي‏خواست دست خود را بشويد، ولي دچار وسواس بود. اين شخص فکر مي‏کرد چنين کاري دقت در اعمال است، اما در واقع شيطان او را هدايت مي‏کند و اين همان زنجير جهنمي است که بر گردن انسان‏ها مي‏اندازد.
قرآن کريم درباره چنين افرادي که مي‏پندارند عبادت مي‏کنند اما در واقع شيطان بر آنها سوار شده است، مي‏فرمايد: «و هم يحسبون أنهم يحسنون صنعا [3] ؛ و خود مي‏پندارند که کار خوب انجام مي‏دهند». همچنين آنان را «الأخسرين أعملا [4] ؛ زيانکارترين مردم» خوانده است. افعل التفضيل يا با «من» يا با «عن» و يا با الف و لام مي‏آيد و اگر با الف و لام بيايد عموميت و شمول بيشتري دارد. در اين آيه «اخسرين» با الف و لام آمده است. «اخسرين» در بين همين انسان‏ها و امثال من و شما هستند. کسي بودند که بيست و سه سال پاي منبر رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم نشستند و بيست و سه سال پشت سر آن حضرت نماز خواندند، اما سرانجام از خاسرين شدند. شمر در جنگ صفين و جنگ جمل زير پرچم اميرمؤمنان عليه‏السلام مي‏جنگيد، اما عاقبتش چه شد؟

پی نوشت ها:
[1] مائده، آيه 103.
[2] انعام، آيه 37.
[3] کهف، آيه 104.
[4] همان، آيه 103.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir