بهترين اعمال در ماه رمضان

نوع اصطلاح :
عنوان :
بهترين اعمال در ماه رمضان
پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله و سلم هر سال قبل از ماه مبارک رمضان، به استقبال اين ماه مي‏رفتند و براي مردم خطبه مي‏خواندند. در يکي از اين خطبه‏ها که راوي آن اميرمؤمنان علي عليه‏السلام است مطالب بسياري در باب احکام دين، صله رحم و مسائل ديگر آمده است و در آخر حضرت علي عليه‏السلام از رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم مي‏پرسند: [1] «يا رسول الله، ما أفضل الأعمال في هذا الشهر؛ اي رسول خدا، بهترين اعمال در اين ماه چيست؟» پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم پاسخ داد: «الورع عن محارم الله [2] ؛ پرهيز از محارم الهي». دوري جستن از حرام بهترين عملي است که مي‏توان در اين ماه انجام داد. اين جمله با آن که بسيار کوچک است، عمل به آن، دقت بسيار و آمادگي فراوان مي‏طلبد. ماه رمضان که ماه خودسازي است، فرصت مناسبي براي ايجاد اين آمادگي است. پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله و سلم در اين خطبه مي‏فرمايند: «در اين ماه خداوند شيطان را غل و زنجير مي‏کند. پس از خدا بخواهيد که آن زنجير را باز نکند» و اين خواستن با زبان ميسر نمي‏گردد، بلکه عمل نيز مي‏خواهد.
شخصي از عالمي مسئله‏اي پرسيد. آن عالم جواب مختصري داد، ولي سؤال کننده قانع نشد و در حضور همان عالم، مسئله را از عالمي ديگر پرسيد. عالم دوم مسئله را به تفصيل بيان کرد و پاسخ قانع کننده‏اي داد. عالم اولي گفت: حافظه بسيار خوبي داري که مسئله را به اين روشني شرح دادي. عالم دوم پاسخ داد: چنين جوابي علاوه بر حافظه قوي تلاش بسيار هم مي‏خواهد.

پی نوشت ها:
[1] رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم در وصف علي عليه‏السلام مي‏فرمايد: «و کل علم علمنيه قد علمته عليا (اليقين، ص 350)؛ هر چه خدا به من ياد داده، من نيز به علي ياد داده‏ام». لذا پرسيدن سؤال در اين مقام از رسول خدا، سؤال عارفي است که براي فهم ديگران مي‏پرسد؛ مثل آن که عالمي در حضور جمع مطلبي از يک مرجع تقليد بپرسد و هدف او از سؤال اين باشد که حاضران چيزي ياد بگيرند و خود بر آن مسئله واقف است (شيرازي).
[2] وسائل الشيعه، ج 10، ص 314.ملاک اهل دنيا
حضرت علي عليه‏السلام مي‏فرمايند: «اتخذوا الشيطان لأمرهم ملاکا [1] ؛ اهل دنيا شيطان را ملاک کار خود قرار دادند». هر کسي در هر حرفه‏اي براي خود ملاکي دارد. ملاک يکي پول است، ديگري ملاکش براي زندگي علم و براي آن يکي رياضت بدن است، ولي ملاک دنياپرستان، شيطان است. حضرت در ادامه گوشزد مي‏فرمايند که شيطان نيز آنها را اغوا مي‏کند و از آنها به عنوان طعمه استفاده مي‏کند: «و اتخذهم له أشراکا؛ و شيطان نيز آنان را دام خود ساخت». براي شکار کبوتر کبوتري را که نخي به پايش بسته شده و سر نخ در دست صياد است، به پرواز در مي‏آورند تا به وسيله آن، کبوترهاي ديگري را صيد کنند. شيطان نيز از دنياپرستان به عنوان طعمه استفاده مي‏کند و ديگران را از راه آنها فريب مي‏دهد. حضرت سرانجام تلخ چنين کساني را اين گونه تصوير مي‏فرمايند: «فرخ في صدورهم و دب و درج في حجورهم [2] ؛ پس در سينه‏هايشان تخم گذاشت و جوجه برآورد». تنها افراد بي‏سواد گرفتار اين طعمه‏ها نيستند، بلکه اهل علم نيز گرفتارند و چه بسا علم براي آنها زيان به همراه داشته باشد.

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغه، خطبه 7.
[2] همان.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir