بي‏ دقتي در نقل احکام

نوع اصطلاح :
عنوان :
بي‏ دقتي در نقل احکام
امام صادق عليه‏السلام در جاهاي مختلف ابن ابي‏خطاب را لعن کرده است. در يکي از اين روايات حضرت مي‏فرمايد: من به او گفتم «مسوا بالمغرب قليلا» [1] ولي او گفته نماز را به تاخير بياندازيد «حتي تشتبک النجوم» [2] غروب با مغرب فرق مي‏کند. هنگامي که خورشيد در افق ناپديد شود غروب مي‏باشد و چند دقيقه بعد وقتي حمره‏ي مشرقيه از بالاي سرگذشت مغرب است.
بين فقها مشهور است که مغرب، غروب نيست و وقت خواندن نماز و افطار همان مغرب است. اما «تشتبک النجوم» در حدود نيم ساعت بعد از مغرب است. از نظر شرعي تأخير انداختن نماز تا اين وقت مانعي ندارد، اما امام او را به سبب تغيير دادن حکم خدا و تحريف قول معصوم، لعن مي‏کند.
در روايات آمده است: «اول الوقت أبدا أفضل [3] ؛ نماز خواندن در اول وقت هميشه فضيلت بيشتري دارد». ولي ابن ابي‏خطاب با اين سخن خود حکم شرعي را تغيير داد و آن را اشتباه نقل کرد. امام فرمود: من به او گفته‏ام: غروب که شد، صبر کنيد هوا مقداري تاريک شود، آنگاه نماز بخوانيد. اما او گفته «حتي تشتبک النجوم».

پی نوشت ها:
[1] تهذيب، ج 2،ص 259.
[2] همان.
[3] کافي، ج 3، ص 274.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir