نفس و سبک شمردن نماز

نوع اصطلاح :
عنوان :
نفس و سبک شمردن نماز
صبروا النفس علي البلاء في الدنيا فان تتابع البلاء فيها و الشدة في طاعة الله و ولايته و ولاية من امر بولايته خير عاقبة عندالله في الاخرة من ملک الدنيا و ان طال تتابع نعيمها و زهرتها و غضارة عيشها [1] ؛ خود را در دنيا بر بلا شکيبا سازيد؛ زيرا پي در پي رسيدن بلا و سختي در راه اطاعت خدا و ولايت او و ولايت کساني که خدا به ولايت آنان فرمان داده، سرانجام آن در آخرت نزد خدا بهتر از دارايي و پادشاهي دنيا است، هر چند نعمت و خرمي و جلوه و کام آن به درازا کشد.
نفس به خودي خود، چيزي به نام صبر نمي‏شناسد و آتشي شعله‏ور و زبانه کش است که هيچ چيز جز عقل جلو‏دار خواسته‏هايش نيست. عقل قدرت مهار کردن اين اسب سر کش را دارد و طوق صبر بر گردن آن مي‏اندازد. آري، نفس تاکنون ميليونها انسان را جهنمي کرده و به راستي که «ان النفس لأمارة بالسوء [2] ؛ قطعا نفس بسيار به بدي امر مي‏کند». اماره، صيغه مبالغه و لام آن، لام قسم است. ان نيز مفيد تأکيد است. نفس از همه‏ي اعضاي بدن قوي‏تر است و تنها عقل است که قدرت مقابله با آن را دارد. البته به شرط آن که انسان‏ها از نيروي عقل استفاده کرده؛ مهار امور را به دست او دهند. در غير اين صورت سرنوشتي به جز تباهي و هلاک در انتظار انسان نخواهد بود. امام صادق عليه‏السلام در اين فقره از رساله مي‏فرمايند: «صبروا النفس» يعني از نيروي عقل که خداي مهربان به شما عطا کرده استفاده کنيد و نفس خود را به صبر واداريد.

پی نوشت ها:
[1] متن نامه امام صادق(ع).
[2] يوسف، آيه 53.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir