شهوت‏ هاي انباشته و دنياي آکنده از بلا

نوع اصطلاح :
عنوان :
شهوت‏ هاي انباشته و دنياي آکنده از بلا
نفس متشکل از شهوت‏هاي گوناگون و خواسته‏هاي دروني فرد است. مؤمن بايد اين خواسته‏ها را تعديل کند و افسار خود را به دست نفس ندهد.
حملات و خواهش‏هاي نفس صورت‏هاي گوناگون دارد. گاهي خواست او فلان امتياز و فلان نعمت است و گاهي در برابر مصيبت‏هاي دنيوي مؤمن را بي‏تاب کرده، او را به اعمال خلاف شرع وادار مي‏کند. بايد دانست، دنيايي که انسان‏ها در آن زندگي مي‏کنند آکنده از بلاهاي نامتناهي و مستمر است و داستان آزمايش کما کان در اين دار فاني تکرار شده است و هم چنان ادامه دارد. اما مؤمن بايد با گوش دادن به کلام وحي و احاديث، تندي و تيزي خواهش‏ها را در درون خويش آهسته آهسته کم کند. خداوند حکيم دو نيروي متضاد يعني بي‏تابي و بردباري را توأما در نهاد انسان به وديعه گذاشته و البته اختيار هر دو را نيز در دست انسان نهاده است و انسان است که بايد با تمرين و تلاش بسيار، سعي خود را معطوف کسب مقام صبر در برابر ناملايمات سازد و اگر از اين مقام برخوردار است خداي را به پاس داشتن چنين نعمتي شکر گزارد.
همان طور که اشاره شد بلاهاي دنيا نامتناهي است و هيچ گاه انسان خود را از تيرهاي پي در پي بلا آسوده نخواهد ديد، و امام اين حالت را با عبارت «تتابع البلاء في الدنيا» بيان فرموده و شيعيان را به صبر در برابر اين بلايا دعوت کرده است.
در اين گير و دار برخي اختيار خود را به مرکب سرکش نفس سپرده‏اند و بعضي عنان در دست عقل دارند و هر دو به سوي آخرت مي‏روند، ولي منزل مقصود يکي دوزخ دائم و ديگري بهشتي سرشار از نعمت و رحمت است. آنان که مطيع نفس گشته‏اند، دست و پا مي‏زنند تا هر چند با نافرماني از خدا و فريب ديگران خود را از بلايا رهايي بخشند، ولي آنان که به سر منزل مقصود چشم اميد بسته‏اند صبر پيشه کرده، مصيبت‏هاي پي در پي را تحمل مي‏کنند.
مؤمن بايد بداند هيچ بلايي به طور کلي رفع نمي‏شود، بلکه مجددا و به شکلي ديگر گريبانگير او خواهد شد و اگر بخواهد بر طاعت الهي اصرار ورزد، به تعبير امام دچار سختي و شدت مي‏شود؛ چرا که اداي واجبات و ترک محرمات همواره با سختي و مشکلات فراوان عجين است. اين جا است که ديگر بايد خدا را ولي و مالک خود دانست و خالق را بر تمام مخلوقات مقدم داشت.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir