استخفاف، مايه ‏ي عقب افتادگي

نوع اصطلاح :
عنوان :
استخفاف، مايه ‏ي عقب افتادگي
نداشتن پشتکار و سبک شمردن کارها هم در امور دنيوي زيانبار است و هم در امر دين. ابوبصير از حميده بربريه [1] نقل مي‏کند: امام صادق عليه‏السلام لحظاتي قبل از شهادت دستور دادند تمام خويشاوندانشان حاضر شوند تا آن حضرت وصيت نمايند. حميده مي‏گويد: همه‏ي بستگان آن حضرت را فرا خوانديم. وقتي همه جمع شدند حضرت چشم خود را باز کردند. نگاهي به افراد حاضر در مجلس نمودند و فرمودند: «لا ينال شفاعتنا من استخف بالصلاة [2] ؛ کسي که نماز را سبک بشمارد به شفاعت ما نمي‏رسد» اين جمله آخرين سخني بود که از دهان مبارک آن امام خارج شد، و پس از آن، جان به جان آفرين تسليم نمودند. بايد به اين نکته نيز اشاره کرد که اقوام امام صادق عليه‏السلام نوعا انسان‏هاي خوبي بودند و بسياري از آنها از بزرگان دين به شمار مي‏آيند. بنابراين مخاطب اين سخن فقط حاضران نبودند، بلکه حضرت مي‏خواستند اين جمله را به گوش تمام پيروان اين مکتب و مسلمانان رسانده باشند. غرض از ذکر اين روايت اين بود که سبک شمردن هر کاري هميشه با ناکامي انسان همراه است و داشتن پشتکار و دقت و تلاش و به قول معروف کار امروز را به فردا نينداختن، باعث پيشرفت در کارها و کاميابي انسان‏ها است.

پی نوشت ها:
[1] حميده بربريه کنيز و در عين حال از زنان دانشمند خاندان اهل‏بيت عليهم‏السلام بود. او مادر امام موسي بن جعفر عليه‏السلام است.
[2] کافي، ج 3، ص 270.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir