اسماعيل

نوع اصطلاح :
عنوان :
اسماعيل
وي بزرگترين فرزندان امام صادق بود.
تا زنده بود چنين شهرت داشت که بر جاي پدر خواهد نشست و امامت امت را به عهده خواهد گرفت ولي اسماعيل در سال صد و سي و پنج هجرت بدرود حيات گفت.
امام صادق عليه‏السلام اين اسماعيل را بسيار دوست مي‏داشت و به خاطرش سخت دلتنگ و مکدر بود.
امام بر اينکه اصحاب او همه بر مرگ اسماعيل وقوف يابند و شخصا شاهد رحلت اين جوان باشند و به روزگار آينده درباره‏ي او به اوهام و خرافات نگروند دستور فرمود جنازه‏ي اسماعيل را همچنان بر مصلي بگذارند هنگامي که اصحاب او و رجال مدينه فوج فوج براي عرض تعزيت به حضورش مي‏رسيدند در هر بار شخصا ملافه را از روي جنازه‏ي اسماعيل پس مي‏زد و نعش پسرش را به اين و آن نشان مي‏داد و اين حقيقت را خاطر نشان مي‏ساخت.
معهذا گروهي مرگ اسماعيل را غيبتي خارق‏العاده شمردند و به امامتش باقي ماندند.
فرقه‏ي اسماعيليه که امروز تحت رهبري آقاخان کريم اداره مي‏شود به امامت اسماعيل معتقد است اين فرقه امام هفتم ما موسي بن جعفر سلام الله عليه را امام نمي‏دانند.
جنازه‏ي اسماعيل را مردم مدينه از خانه‏ي امام تا بقيع غرقد بر دوش حمل کردند.
وي را اسماعيل اعرج هم مي‏ناميدند. گويا اندکي در پايش لنگش بود فرقه ناجه‏ي اماميه اعلي الله کعبها عقيده دارد که امام بايد روحا و جسما مستوي و موزون و مبرا از عيوب و نواقص باشد.
شبهه‏ي امامت اسماعيل هم از شدت علاقه‏ي امام صادق به او منشاء گرفته بود وگرنه حضرت صادق هيچ گاه در اين باره سخني نگفته بود.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir