داوود رقي، طلاهاي شمش و اعجاز امام‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
داوود رقي، طلاهاي شمش و اعجاز امام‏
داوود رقي گويد: امام صادق مرا ديد و فرمود: چه شده که رنگت را متغير مي‏بينم؟ گفتم: قرض کمرشکني که دارم آن را تغيير داده و حال تصميم گرفته‏ام به هند سفر کنم و پيش پدرم بروم. امام فرمود: هر وقت خواستي بروي برو. گفتم: از خطرهاي دريا مي‏توانم خلاص شوم و به وطن برگردم؟ امام فرمود: داوود! آن خدايي که در خشکي حافظ توست در دريا هم حافظ توست. داوود! اگر ما نبوديم، نهرها جاري نمي‏شد و ميوه‏ها نمي‏رسيد و درخت‏ها سبز نمي‏گشت. [1] .
داوود گويد: من سوار کشتي شدم و سير کردم تا به ساحل رسيدم؛ همان جايي که خدا خواسته بود کشتي آنجا رود. پس از صد و بيست روز از کشتي خارج شدم. روز جمعه بود و قبل از وقت نماز که آسمان را ابر گرفته بود. ناگاه نوري از کرانه‏ي آسمان تا روي زمين ظاهر شد و صدايي آهسته‏ به گوشم رسيد که: اي داوود رقي! زمان اداي دين تو است. سر بلند کن و متوجه خدا باش که سالم ماندي. گويد: سر بلند کردم و ندايي به من رسيد که برو پشت آن تپه‏ي سرخ. چون به آنجا رفتم صفحه‏هايي از طلاي سرخ يافتم که يک طرفش صاف و يک طرف ديگرش با اين آيه مخلوط بود: «هذا عطاؤنا فامنن او امسک بغير حساب» [2] ؛ اين عطاي ماست. پس تو هم به هر که خواهي عطا کن يا براي خود نگاه دار و حسابي بر تو نيست.
داوود گويد: طلاها را برداشتم و در حالي که ارزش و قيمت آنها به شمار نمي‏آمد آنها را محفوظ به مدينه بردم. در مدينه خدمت امام صادق شرفياب شدم. امام به من فرمود: داوود! عطاي من به تو همان نوري بود که بر تو درخشيد نه آن طلاها، ولکن آنها براي تو گوارا باد! عطايي است از پروردگار کريم. پس خدا را حمد و ثنا کن.
داوود گويد: از معتب خادم پرسيدم که حضرت در آن وقت که من از کشتي بيرون آمدم چه مي‏کرد؟ گفت: آن وقت که تو مي‏گويي به تدريس و حديث خواندن بر يارانش از جمله خثيمه، حمران عبدالأعلي مشغول بود و آنچه تو مي‏گويي و ديده بودي همان‏ها را براي آنان بيان مي‏کرد و چون وقت نماز شد حضرت برخاست و با ايشان نماز گزارد.
داوود گفت: اين را از آن جماعت نيز سؤال کردم و آنان نيز همين مطالب را برايم نقل کردند. [3] .

پی نوشت ها:
[1] در جملات زيارت جامعه‏ي کبيره نيز اين مضمون آمده است.
[2] جن / 39.
[3] منتهي الآمال، زندگاني امام صادق (ع).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir