مذهب حنفيه و بنيانگذار آن

نوع اصطلاح :
عنوان :
مذهب حنفيه و بنيانگذار آن
مؤسس اين مذهب ابي‏حنيفه نعمان بن ثابت است که در سنه 80 هجري در کابل يا نساء متولد شد و در سال 150 هجري در شهر بغداد درگذشت.
دولت عباسيان به سبب نسبت خويشاوندي که با حضرت رسول صلي الله عليه و آله و سلم داشتند خود را به زعامت اجتماع بر بني‏اميه سزاوارتر مي‏دانستند؛ لذا ناچار بودند که با علماي زمان سازش محکمي داشته باشند و امر قضاوت اجتماع را به دوش علما قرار دهند و در امر قضاوت علماي عراق (کوفه) را روي کار تثبيت کنند و چون ابويوسف قاضي از شاگردان برجسته ابوحنيفه بود و در مملکت نفوذ کاملي داشت و به علت نفوذ ابويوسف مذهب حنفي به اوج کمال خود رسيد و سبب استيلاي قدرت او عراق و خراسان و شام و مصر مذهب حنفي را قبول کردند.
ابويوسف در دربار عباسيان به قدري مقرب و محبوبيت داشت که روزي هارون‏الرشيد گفت: «اي ابويوسف اگر ممکن بود که تو را در نسب خود وارد و در امر خلافت تو را شريک قرار دهم، انجام مي‏دادم».
«اي ابويوسف آيا تو نبودي که برادرم درباره عزل من از خلافت با تو مشورت کرد و تو رأي موافق ندادي بلکه برادرم را از اين قصد منصرف نمودي.»
و هارون در مقابل همين حق‏گذاريها از ابويوسف تقدير و تشکر مي‏کرد و ابويوسف در دولت هارون قدرت فوق‏العاده‏اي به دست آورده بود. ابويوسف با بهره‏گيري از نفوذ قدرت‏هاي خود در نشر مذهب ابوحنيفه و عظمت اسم او جديت تمام به کار برد.
بعد از ابويوسف شاگردانش مانند محمد بن الحسن شيباني و زفرين الهذيل و حسن بن زياد لؤلؤي اين مذهب را پيروي کردند و مطابق رأي ابوحنيفه کتابها نوشتند و خودشان نيز صاحب رأي و قياس بودند اما همه اينها را به ابي‏ حنيفه نسبت مي‏دادند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir