کيسانيه

نوع اصطلاح :
عنوان :
کيسانيه
اين فرقه در زمان امام صادق عليه‏السلام وجود داشته و اعتقاد آنان اين بوده که محمد بن الحنفيه فرزند اميرالمؤمنين عليه‏السلام بعد از آن حضرت امام مي‏باشد و در لقب او به حنفيه اختلاف است. و اين فرقه داراي چند گروه است:
1- گروهي که مي‏گويند: محمد حنفيه همان مهدي موعود و وصي اميرالمؤمنين عليه السلام است و هيچ کدام از اهل بيت او حق مخالفت با او را نداشته و مصالحه‏ي امام حسن عليه‏السلام با معاويه و خروج امام حسين عليه‏السلام به اذن او بوده است؛ همان گونه که خروج مختار نيز براي انتقام از خون شهداي کربلا به اذن او بوده است.
2- فرقه اي که قايل به امامت محمد حنفيه‏اند و او را بعد از امام حسن و امام حسين عليهم‏السلام امام مهدي مي‏دانند و مي‏گويند: اميرالمؤمنين عليه السلام او را اين گونه ناميده است و او زنده است و نخواهد مرد، لکن غايب است و کسي محل او را نمي‏داند و زود است که ظاهر گردد و مالک روي زمين شود و بعد از غيبت او امامي نخواهد بود تا او قيام کند و اين گروه را اصحاب اين کرب و کربيه مي‏نامند.
3- گروهي که مي‏گويند: محمد حنفيه در کوه‏هاي رضوي بين مکه و مدينه اقامت دارد و او امام منتظر مي‏باشد.
4- گروهي که مي‏گويند: محمد حنفيه از دنيا رفته و امام بعد از او فرزند او عبدالله، مکناي به ابوهاشم است و او فرزند بزرگ او بوده و محمد حنفيه او را وصي خود قرار داده است. اين رو، اين فرقه را هاشميه مي‏گويند و اعتقاد آنها اين است که مي‏گويند: «عبدالله فرزند محمد حنفيه مهدي اين امت است و او زنده خواهد بود بلکه درباره‏ي او غلو نموده و مي‏گويند: او مرده‏ها را زنده مي‏کند.» و لکن هنگامي که عبدالله از دنيا رفت پيروان او به چند فرقه تقسيم شدند.
البته در بين کيسانيه مرداني از اهل ذکر و عبادت و جلالت وجود داشته که عزت فراواني داشته‏اند. از آن جمله است شاعر معروف سيد اسماعيل حميري که از اشعار او نيز معلوم است که داراي چنين اعتقادي بوده است. هر چند وي به برکت سخنان امام صادق عليه‏السلام از اين عقيده دست برداشت که اين معنا نيز در اشعار او مشهود است.
يکي ديگر از کيسانيه حيان سراج است که او نيز روزي خدمت امام صادق عليه السلام آمد و آن حضرت به او فرمود: «اي حيان! دوستان تو درباره‏ي محمد بن الحنفيه چه مي‏گويند؟» او گفت: آنان مي‏گويند: او زنده است و مانند مردم روزي مي‏خورد. امام صادق عليه‏السلام به او فرمود: «پدرم امام باقر عليه السلام مي‏فرمود: «من در بيماري او، او را عيادت نمودم و از کساني بودم که چون او مرد چشمان او را بستم و او را داخل قبر نمودم و همسران او تزويج نمودند و اموال او بين وارثين تقسيم گرديد.» او گفت:
يا اباعبدالله! مثل محمد حنفيه در اين امت مثل عيسي بن مريم عليه‏السلام که امر او براي مردم مشتبه و نامعلوم گرديد. امام صادق عليه‏السلام فرمود: «امر او براي دوستان او نامعلوم گرديد و يا براي دشمنان او؟» او گفت: براي دشمنان نامعلوم گرديد. امام صادق عليه‏السلام فرمود: «آيا تو گمان مي‏کني که ابوجعفر امام باقر عليه‏السلام دشمن عموي خود محمد بن الحنفيه بوده است؟» او گفت: خير. امام صادق عليه‏السلام فرمود: «اي حيان! شما از آيات قرآن رو گردان شده ايد و خداوند در قرآن مي‏فرمايد: (سنجزي الذين يصدفون عن آياتنا سوء العذاب بما کانوا يصدفون) [1] يعني: زود است ما کساني که از آيات ما اعراض مي‏کنند را به کيفر و عذاب بدي مجازات نماييم.» [2] .
بريد عجلي از اصحاب معروف و معتمد امام صادق عليه‏السلام مي‏گويد: بر آن حضرت وارد شدم. پس امام عليه‏السلام به من فرمود: «اگر چند لحظه زودتر آمده بودي حيان سراج را مي‏ديدي.» سپس، به محلي در اتاق اشاره نمود و فرمود: «در اين محل نشسته بود و نام محمد بن حنفيه و زنده بودن او را مطرح مي‏نمود و از او استمداد و در خواست مي‏کرد. پس من به او گفتم: اي حيان! آيا به گمان تو و هم کيشان تو چنان که روايت مي‏کنيد چنين نيست که هر چه در بني اسرائيل رخ داده در اين امت نيز بدون کم و کاست رخ خواهد داد؟ او گفت: آري. گفتم: آيا ما و شما تاکنون شنيده ايم که عالمي مقابل چشم مردم بميرد و زن‏هاي او ازدواج کنند و اموال او تقسيم شود و [باز] او زنده باشد و نميرد؟ پس حيان برخواست و جوابي به من نداد و رفت. [3] .
البته کيسانيه از فرقه‏هايي است که منقرض گرديده و امروزه پيروي ندارد.

پی نوشت ها:
[1] انعام / 157.
[2] اکمال الدين، ص 22 رجال کشي، ص 203.
[3] رجال کشي، ص 202، ذيل کلمه «حيان».

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir