آيا مؤمن بر مؤمن رحمت است؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
آيا مؤمن بر مؤمن رحمت است؟
اسماعيل بن عمار صيرفي گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - گفتم: فدايت شوم، آيا مؤمن بر مؤمن رحمت است؟
حضرت فرمود: بلي.
گفتم: چگونه؟
فرمود: هر مؤمني حاجت خود را به نزد برادر (مؤمنش) ببرد، در حقيقت اين رحمتي است از ناحيه‏ي خدا که آن را به طرف او سوق داده است (زمينه بهره‏برداري از آن را براي او فراهم کرده است) و سبب آمرزش او قرار داده است پس هرگاه حاجت او را برآورد، رحمت خدا را پذيرفته است.
و اگر از برآوردن آن حاجت - در حالي که مي‏توانست - سر باز زند رحمتي که خدا به طرف او سوق داده است از خود دور ساخته است، و خود را از آن محروم نموده است. خداوند عزوجل آن رحمت را تا روز قيامت ذخيره مي‏کند، تا اينکه آن
کسي که حاجتش برآورده نشده است خود تصميم بگيرد، يا آن را براي خود قرار مي‏دهد (و خودش از آن بهره‏مند مي‏شود) و يا از خود دور مي‏کند و به طرف ديگري سوق مي‏دهد.
اي اسماعيل؛ هنگامي که روز قيامت برپا مي‏شود و خود آن شخص بايد در مورد آن رحمت تصميم بگيرد و اين منزلت براي او آشکار شده است به نظر تو با آن رحمت چه مي‏کند؟ به سوي چه کسي سوق مي‏دهد تا از آن بهره‏مند شود؟
اسماعيل گفت: گمان نمي‏کنم آن رحمت را از خود دور سازد.
حضرت فرمود: گمان نکن، بلکه يقين کن او رحمت ياد شده را از خودش دور نمي‏سازد، و به جز خودش از آن بهره نمي‏برد.
اي اسماعيل؛ هر کسي حاجت خود را نزد برادر خودش که مي‏تواند آن را برآورده کند ببرد، ولي آن برادر حاجتش را بر نياورد، خداوند در قبر ماري را بر او مسلط مي‏کند که انگشت شصت او را تا روز قيامت بگزد چه آنکه آن ميت در روز قيامت آمرزيده شود، چه عذاب بشود. [1] .

پی نوشت ها:
[1] اصول کافي: ج 4 ص 206 ح 1.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir