حکايت نابينائي ابوبصير

نوع اصطلاح :
عنوان :
حکايت نابينائي ابوبصير
ابوبصير مي‏گويد امام صادق عليه‏السلام به من فرمود مي‏خواهي چشم تو را بينا کنم عرض کردم بلي فرمود نزديک بيا دست بر چشم من کشيد بينا شدم و آسمان و زمين و همه چيز را خوب مي‏ديدم - تا در سفر حج ملازم خدمت او بودم مشغول طواف بوديم عرض کردم يابن رسول‏الله خداوند همه اينها را خواهد آمرزيد امام ششم فرمود مي‏خواهي آنها را به صورت حقيقي و ماهيت اصلي ببيني عرض کردم بلي دست بر چشم من کشيد ديدم دسته‏اي ميمون و خوک در حرکت هستند و بين آنها هم مردمي به صورت آدمي ديده مي‏شوند من از هول و هراس ترسيدم امام فرمود تو در بهشت خواهي بود و آنها در آتش و از شماها شيعيان کسي در آتش دنيا و آخرت هر دو نيفتد.
ابوبصير نابينا بود ولي ديده دلش روشن بود و لذا او را ابوبصير به سبب بصيرت قلبش ناميد.
ابوبصير مي‏گويد امام صادق عليه‏السلام راجع به احوال ابوحمزه ثمالي پرسيد فقال خلفه صالحا قال (ع) اذا رجعت اليه فاقرء السلام مي‏گويد وقتي برگشتم ديدم ابوحمزه در همان روزي که امام صادق احوالش را پرسيد و فرمود به پسرش سلام مرا برسان درگذشته است. [1] .
باز امام صادق عليه‏السلام درباره زيد که خبر کشتن و مصلوب کردن او را شنيد و گفتند يحيي پسرش به خراسان گريخته فرمود او را مي‏کشند و به دار مي‏آويزند.
قال عليه‏السلام انه يقتل کما قتل ابوه و يصلب کما صلب ابوه و همچنان شد که فرمود يحيي را در جوزجان کشتند و مصلوب نمودند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] الخرايج و الجرايح باب 25 در دلالات.
[2] ينابيع الموده ص 381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir