معني «هيچ شب جمعه‏اي نيست...» چيست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
معني «هيچ شب جمعه‏اي نيست...» چيست؟
1- يونس بن ابوالفضل از امام صادق - عليه‏السلام - روايت مي‏کند که فرمود: هيچ شب جمعه‏اي نيست مگر اينکه براي اولياء خدا در آن سرور و خوشحالي است؟
عرض کردم: چگونه است آن فدايت شوم؟
حضرت فرمود: هرگاه شب جمعه فرا رسد پيامبر اکرم - صلي الله عليه و آله و سلم - به عرش مي‏رود و من با او مي‏روم پس برنمي‏گردم مگر با دانش جديدي، و اگر اين نبود هر آينه دانش ما تمام مي‏شد. [1] .
2- مفضل (ابن عمر که کنيه‏اش اباعبدالله است) گويد: روزي امام صادق - عليه‏السلام - به من فرمود: اي اباعبدالله، و تا آن روز مرا به کنيه‏ام نخوانده بود.
من عرض کردم: لبيک.
فرمود: براي ما در هر شب جمعه يک شادي و سروري است.
پرسيدم: خدايتان افزايش دهد آن سرور و شادي چيست؟
فرمود: چون شب جمعه شود، پيغمبر - صلي الله عليه و آله و سلم - به عرش خدا برآيد و امامان - عليهم‏السلام - برآيند و ما نيز با ايشان برآئيم، پس ارواح به بدنهايمان برنمي‏گردد مگر با علمي که استفاده شده باشد، و اگر چنين نباشد علم و دانش ما تمام گردد.
- توضيح: اين حديث دلالت بر اين دارد که ائمه - عليهم‏السلام - از آنجا که بشر هستند محدود و دانششان نيز محدود است و لذا علي الدوام از ناحيه‏ي حق تعالي مورد عنايت قرار مي‏گيرند، و با امدادهاي غيبي مداوم به دانشهاي تازه‏اي دست مي‏يابند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] بصائر الدرجات: 36، بحارالأنوار: ج 22 ص 552 ح 9.
[2] اصول کافي: ج 1 ص 373 ح 2.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir