امت محمد کيانند؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
امت محمد کيانند؟
ابوعمرو زبيري گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - گفتم: خبر ده به من که امت محمد - صلي الله عليه و آله و سلم - کيانند؟
حضرت فرمود: امت محمد - صلي الله عليه و آله و سلم - بني‏هاشمند فقط؟
عرض کردم: به چه دليل، امت محمد- صلي الله عليه و آله و سلم - فقط اهل بيت او است - که يادآور شديد - و غير آنها نيستند؟
حضرت فرمود: دليل فرمايش خدا است: (و اذ يرفع ابراهيم القواعد من البيت و اسماعيل ربنا تقبل منا انک أنت السميع العليم - ربنا و اجعلنا مسلمين لک و من ذريتنا أمة مسلمة لک و أرنا مناسکنا و تب علينا انک أنت التواب الرحيم) [1] «و (نيز به ياد آوريد) هنگامي را که ابراهيم و اسماعيل، پايه‏هاي خانه‏ي (کعبه) را بالا مي‏بردند؛ (و مي‏گفتند): پروردگارا! از ما بپذير که تو شنوا و دانائي، پروردگارا! ما را تسليم فرمان خود قرار ده، و از دودمان ما، امتي که تسليم فرمانت باشند، به وجود آور، و طرز عبادتمان را به ما نشان ده و توبه‏ي ما را بپذير، که تو توبه پذير و مهرباني».
و هنگامي که خدا درخواست ابراهيم و اسماعيل را انجام داد، و از ذريه و نسل آنها امت مسلماني قرار داد، و از ميان آنها پيامبري فرستاد که بر آنها آيات خدا را بخواند، و آنها را تزکيه کند، و به آنها کتاب و حکمت بياموزد، حضرت دعاي ديگري به دعاي نخستين خود ملحق نمود، و آنگاه که براي آنها از خدا خواست که آنها را از آلودگي شرک و از عبادت بندگان پاک کند تا امر او در ميان آنان استوار باشد، و از غير آنان پيروي نکنند، و گفت: (و اجنبني و بني أن نعبد الأصنام رب انهن أضللن کثيرا من الناس فمن تبعني فانه مني و من عصاني فانک غفور رحيم) [2] «و من و فرزندانم را از پرستش بتها دور نگاه دار، پروردگارا! آنها (بتها) بسياري از مردم را گمراه ساختند، هر کس از من پيروي کند از من است؛ و هر کس نافرماني من کند، تو بخشنده و مهرباني».
پس اين دلالت دارد که ائمه و امت مسلماني که محمد - صلي الله عليه و آله و سلم - (از ميان آنها) مبعوث شد؛ نمي‏باشند مگر از ذريه و نسل ابراهيم - عليه‏السلام - به دليل فرمايش ابراهيم - عليه‏السلام -: (و اجنبني و بني أن نعبد الأصنام) «و من و فرزندانم را از پرستش بتها دور نگهدار» [3] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي بقره آيه‏ي 127 و 128.
[2] سوره‏ي ابراهيم آيه‏ي 35.
[3] تفسير العياشي: ج 1 ص 60، بحارالأنوار: ج 24 ص 154 ح 7.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir