بهترين عمل بعد از شناخت ائمه

نوع اصطلاح :
عنوان :
بهترين عمل بعد از شناخت ائمه
ابوکهمس گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: کدام عمل بعد از معرفت و شناخت ائمه - عليهم‏السلام - بهتر است؟
حضرت صادق - عليه‏السلام - فرمود: هيچ چيز بعد از معرفت و شناخت مساوي - در ثواب و اهميت - با نماز نيست، و هيچ چيز بعد از معرفت و نماز هم‏پايه‏ي زکات نيست، و هيچ چيز بعد از آن هم‏پايه‏ي روزه نيست، و هيچ چيز بعد از آن هم‏پايه‏ي حج خانه خدا نيست.
و آغاز همه آنها معرفت و شناخت ما است، و فرجام و پايان تمامي آنها معرفت و شناخت ما است.
و هيچ چيز بعد از آن مانند نيکي به برادران (ديني) و مواسات با بذل دينار و درهم به آنها نيست، همانا اين دو (درهم و دينار) دو سنگ مسخ شده هستند که خداوند بندگان خود را به وسيله‏ي آن - پس آنچه که برايت شمردم - آزمايش نموده است.
و چيزي را که به سرعت موجب ثروتمند شدن، و زوال فقر شود، مانند مدام بجا آوردن حج خانه‏ي خدا نديدم.
و يک نماز فريضه (و واجب) نزد خدا معادل هزار حج و هزار عمره مستحب و قبول شده است.
و يک حج خانه‏ي خدا بهتر است از يک خانه پر از طلا، نه بلکه بهتر است از يک دنيا پر از طلا و نقره که انسان آن را در راه خداي عزوجل انفاق کند.
قسم به آنکه محمد - صلي الله عليه و آله و سلم - را با حق فرستاد، و او را بشارت دهنده، و بيم دهنده قرار داد انجام يک حاجت مسلمان، و زدودن غم از قلب او بهتر است از حج و طواف، و حج و طواف، و حج و طواف، همين طور (با انگشتان دست مبارکش) شمرد تا ده، سپس دست خود را رها کرد.
سپس فرمود: از خدا بپرهيزيد، و از کار خير خسته و ملول نشويد، و کسالت را به خود راه ندهيد، زيرا خداوند عزوجل و پيامبرش - صلي الله عليه و آله و سلم - از شما و اعمال شما بي‏نيازند و شما هستيد که به خداي عزوجل نياز داريد، و خداوند عزوجل فقط خواست که به لطفش سببي را پيش پاي شما بگذارد که شما را به وسيله‏ي آن به بهشت وارد کند. [1] .

پی نوشت ها:
[1] امالي الطوسي: ج 2 ص 305، بحارالأنوار: ج 71 ص 318 ح 79.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir