وصیت علی(ع)‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
وصیت علی(ع)‏
محمد حنفیه می‏فرماید:
پدرم در شب آخر عمرش همه ما را طلبید و فرمود بر شما است که از برادرتان حسن اطاعت کنید و او امام بر شما است.
آنگاه رو به امام حسن (ع) کرد و فرمود تو هم هنگام شهادتت، آقا حسین (ع) را وصی خودت کن سپس رو به امام حسین (ع) کرد و فرمود تو هم هنگام مرگ این کودک را وصی خود قرار ده. حضرت سجاد (ع) پائین بستر جدش علی(ع)نشسته بود و سن مبارکش دو سه و بقولی چهار سال بود.
از آخرین سخنان حضرت، آیه شریفه را تلاوت فرمود (من یعمل مثقال ذرة خیرا یره و من یعمل مثقال ذرة شرا یره) هر کس هموزن ذره و سر سوزنی نیکی کند فردای قیامت آن را می‏بیند و پاداش داده می‏شود و هر کس هموزن ذره بدی کند نیز آن را خواهد دید. خیال کردی فحش دادی و جزء هوا شد و گذشت نه چنین است ظلمتش در ذات تو باقیست و در نامه عملت نیز ثبت و ضبط است، صورت زشت ملکوتی آنرا فردای قیامت می‏بینی و شرمنده می‏شوی.
آنگاه آیه دیگر را خواند: لمثل هذا فلیعمل العاملون یعنی این روشن است برای کسانیکه می‏خواهند اهل عمل باشند. هر کس می‏خواهد علوی گردد راه علی(ع)را دنبال کند. ره همان رو که رهروان رفتند.
همینطور که حضرت در بستر افتاده و در شرف شهادت است متوجه گردید ام‏کلثوم سخت گریه می‏کند. او را صدا زد و فرمود: دخترم بر پدرت باکی نیست اگر جائی که پدرت می‏خواهد برود می‏دیدی، شاد می‏شدی، اینک پیغمبر (ص) آمده، عمویم حمزه سیدالشهدا آمده، برادرم جعفر طیار آمده است.
سپس به ارواح پیغمبران سلام کرد و فرمود السلام علی(ع)کم یا رسل ربی و رحمة اللّه و برکاته و بالاخره فرمود السلام علی(ع)ک یا عزرائیل معلوم شد کار علی(ع)خلاص است و از این سرای بلا و مصیبت نجات می‏یابد.

ای جمال دلربایت قبله دلها علی(ع) جان
رو بسویت دارد امشب این دل شیدا علی(ع) جان‏

با ولایت زنده‏ام من در لوایت بنده‏ام من
توشه‏ام اینست هم امروز و هم فردا علی(ع) جان‏

کعبه دل را صفای کشور جان را خدائی
حق توئی بر حق توئی حق از رُخت پیدا علی(ع) جان‏

ساقی کوثر توئی، شافع محشر توئی تو
نفس پیغمبر توئی ای بر نفوس اولا علی(ع) جان‏

منبع : کرامات العلویه، علی میر خلف زاده‏، نشر مهدی یار

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir