حب علی(ع)‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
حب علی(ع)‏
یا علی(ع) حبک ایمان و بغضک کفر (بحارالانوار) پیغمبر اکرم (ص) فرموده دوستی علی(ع)عین ایمان بخدا و رسول است در حدیث سلسلة الذهب که کلمه لا اله الا الله حصنی. نظیر آن روایة علی(ع) بن ابیطالب حصنی نیز رسیده نه اینکه دو مطلب باشد. بلکه حقیقت ایمان توحید در ولایت علی(ع)گنجانیده شده است نه حب دنیا و نه حب شهوات بلکه حب خدا و آخرت و دوستان خدا.
حب حق و علی(ع)با حق است و حق با علی(ع)(علی(ع) مع الحق و الحق مع علی(ع)) نماینده خدا و رسول علی(ع) است. حب یعنی علاقمندی به علی(ع) به مسجد و خدا و آخرت است ولایت علی(ع) یعنی فرار از شیطان و تبعیت رحمن، اهل لا اله الا لله شدن از هوای نفس فرار کردن از گناه پرهیز کردن رفتن در حکومت و ولایت علی(ع) است.
لذا مستحب است در (عروة الوثقی) آمده بر کفن این دو حدیث را بنویسید کلمه لا اله الا الله حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی و هم روایت ولایة علی(ع) بن ابیطالب حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی. هر دو روایت از حضرت رضا (ع) از آباء عظامش از جبرئیل از لوح از قلم از ذات مقدس ربوبی جل و علی(ع) است، این دو روایت در حقیقت یکی است هر چه در ولایت است در توحید است هر کس در ولایت علی(ع)است در حصن توحید است.

شکوه عشق، ز ایثار لشکرش پیداست
گواه من ز شهیدان سنگرش پیداست‏

اسیر عشق ز بند تعلق آزاد است
چه درگه است؟ که حُریت از درش پیداست‏

کمال عشق خدا در علی(ع) تبلور یافت
صفات و ذات الهی ز مظهرش پیداست‏

سر نیاز من و آستان عشق علی(ع)
کسی که منزلش نزد داورش پیداست‏

علی(ع) است محور توحید و مرکز ایمان
که نور وحدت از پای تا سرش پیداست‏

علی(ع) تجلی ذات پیغمبر است و خدا
کز صفات خدا پیغمبرش پیداست‏

منبع : کرامات العلویه، علی میر خلف زاده‏، نشر مهدی یار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir