ندای عدالت انسانی

نوع اصطلاح :
عنوان :
ندای عدالت انسانی
جورج جرداق مسیحی درباره این بزرگ مرد آقا امیرالمؤمنین علی(ع)می‏گوید: در پیشگاه حقیقت و تاریخ برابر است چه این بزرگ مرد را بشناسی و چه نشناسی زیرا حقیقت و تاریخ گواهی می‏دهند که او عنصر بی‏پایان فضیلت، شهید و سالار شهیدان ندای عدالت انسانی و شخصیت جاودانه شرق است.
ای جهان چه می‏شد اگر همه نیروهایت را درهم می‏فشردی و در هر روزگاری شخصیتی مانند (آقا) علی(ع)با آن عقل و قلب و زبان و شمشیر نمودار می‏کردی اسلام علی(ع)مانند اسلام سایر مسلمانان در شرایط خاصی نبود، اسلام او از نهاد قلبش مانند جریان آب از سرچشمه جوشش داشت، نیایش هر یک از مسلمانان آن روز در آغاز برای بت‏های قریش بود اما نخستین نیایش علی(ع)در برابر خدای محمد(ص) برگزار شد آری این است اسلام مردی که آنچنان خواسته شده تا در عشق به نیکی و یاری پیامبر رشد کند و رهبر عدالت خواهان و ناخدای کشتی در اعماق طوفانهای سهمگین و امواج فتنه گردد.
درمیان فرزندان آدم و حوا در تاریخ بشریت هیچکس مانند علی(ع)و سقراط در راه حق گام برنداشته است از یک اجتماع نوین و نیازمندیهای تازه‏ای بودند که اصول فرسوده‏ای را در هم ریختند و بنیادی نو درانداختند ولی مردم به دشمنی آنان برخاستند.
اما آنها هم مانند کوه در راه حق پای استقامت بدامن کشیدند هر کدام از این دو مرد با سرشت انسانی پاک و نیروی خرد و دلگرمی روشنی نهاد و ایمانی که به خیرو نیکی داشت در برابر اشرافیت و سرمایه پرستی و ظلم و قدرتهای حکومت فاسد مقاومت و مبارزه کرد هر یک از این دو مرد بزرگ بر انسانیت میراثی گرانبها بشمار می‏رود.
(فراموش نشود که جورج جرداق یک مسیحی است و این مقایسه علی(ع) و سقراط از لحاظ یک مسیحی چندان قابل سرزنش نمی‏باشد ولی از لحاظ یک مسلمان این مقایسه مع الفارق است هر چند که سقراط را در هر مرتبه‏ای هم بشناسند).
چه بزرگ مردی که بشریت او را مقیاس مردی و انسانیت می‏بیند، آنچنان که اگر کسی به او عشق بورزد و پیرو او باشد، عاشق و جویای نیکی و عدالت و حق و جوانمردی است، و اگر از محبت او برکنار باشد، از نیکی و فضائل بزرگی سرزده است.
آری نام علی(ع)در تاریخ اسلام انگیزه آرزوهای هر ستمدیده‏ای است و فریادی است که از گلوی هر مظلومی برمی‏خیزد تا آنجا که نام علی(ع)مرادف نهضت و اصطلاحات شده است.
از نقطه آسانی کار هیچ چیز را نمی‏توان یافت که در اعلامیه حقوق بشر که سازمان ملل متحد آن را انتشار داده وجود داشته و فرزند ابوطالب در قانونش آن را فرو گذار کرده باشد بلکه در قانون او چیزهائی خواهید یافت که به مراتب برتر و افزون‏تر است.
علی(ع)دریای مواجی است که سراسر هستی را فرا گرفته اما از قطره اشک یتیمی طوفانی می‏شود.
این علی(ع)است که در جنگ معنی دیگری می‏دانست غیر آنکه دیگران می‏دانستند و به قصد دیگر جنگ می‏کرد غیر آنکه دیگران می‏کردند. با زهد جهاد را برگزید و زاهدان گوشه انزوا را، مهربانی نسبت به بیچارگان او را به فتح قلعه‏ها و امیداشت و در راه محبت به درماندگان کاخ ستمگران را با خاک یکسان کرد چون در مکارم اخلاق به حداعلی(ع) رسیده بود.
قرن بیستم می‏آید و ناگاه می‏نگریم که معانی و ارزشهائی که از شخصیت فرزند ابوطالب نمودار می‏شود.همواره در نفوس بزرگ می‏گردد و اوج می‏گیرد، و ادب اخلاق دامنه داری را نتیجه می‏دهد که بدان وسیله وفای انسان مجسم می‏شود به ارجمندترین کیفیت تجسم وفا، و همینگونه زمانها به کمک هم برمی‏خیزند تا همه با هم در آستانه دوستی و بزرگداشت علی(ع)فرو آیند و همانا این دوستی عظیم و این تجلیل و بزرگداشت عظیم است که در راه آن بیش از گذشتن هزار سال و با اختلاف زمین‏ها و شرایط جغرافیائی نابغه معرّه و هنرمندان لبنان بهم می‏رسند.
نهج‏البلاغه علی(ع)از فکر و خیال و عاطفه آیاتی بدست می‏دهد که تا انسانی وجود دارد با ذوق بدیع ادبی و هنری وی پیوند خواهد داشت.
عبارات بهم پیوسته و متناسب جوشان از حسی عمیق و ادراکی ژرف بیان شده با شور و شوق واقعیت زیبا و نغز، که زیبائی موضوع و بیان در آن بهم آمیخته تا آنجا که تعبیر با مدلول و شکل با معنی چنان یکی می‏شود و متحد می‏گردد که حرارت با آتش و نور خورشید با هوا، و آدمی در برابر آن چیزی نیست مگر همانند مردی در برابر سیل خروشان و دریای مواج و تند بادی که می‏وزد و تکان می‏دهد.
یا مانند مردی در مقابل یک پدیده طبیعی که باید بالضروره و به حکم جبر، جریان به آن نحوی باشد که اکنون هست.
با یگانگی و وحدتی که اگر در اجزاء آن تغییری داده شود وجود آن از بین می‏رود و تغییر ماهیت می‏دهد. با بیانی که اگر برای انتقاد سخن گوید. گوئی تندباد خروشانی است.
اگر فساد و مفسدین را تهدید کند همچون آتشفشانهای سهمناک و پرغرش زبانه می‏کشدو اگر به استدلال منطقی بپردازد عقلها و احساسات و ادراکات بشری را مورد توجه قرار می‏دهد، و راه هر دلیل و برهانی را می‏بندد و عظمت منطق و برهان خود را ثابت می‏کند و اگر برای تفکر و دقت دعوت کند حس و عقل را در آدمی همراه می‏سازد و بسوی آنچه که می‏خواهد سوق می‏دهد، و آدمی را با جهان هستی پیوند می‏دهد و نیرو و قوای انسانی را آنچنان متحد و یگانه می‏سازد که حقیقت را کشف می‏کند و اگر پند و اندرز دهد، مهر و عاطفه پدری و وفای انسانی و گرمی محبت بی‏انتها در آن دیده می‏شود آنگاه که برای آدمی از ارزش هستی و زیبائیهای خلقت و کمالات جهان آفرینش سخن می‏گوید.
آنها را با قلمی از نور ستارگان در دل قلب می‏نویسد و ترسیم می‏کند بیانی که بلاغتی از بلاغت قرآن است، بیانی که در اسباب و اصول بیان عربی به آنچه که بوده و خواهد بود پیوند دارد. تا آنجا که درباره آن گفته‏اند گفتار او پائین‏تر از کلام خداوند و بالاتر از سخن مخلوقات است.
انشاء علی(ع)پس از قرآن عالی‏ترین نمونه بلاغت است، و بلاغت ادبیات علی(ع)همیشه در خدمت تمدن و بشریت بوده و خواهد بود.
واقعا سزاوار است که در جهان امروز آتش افروزان جنگ و عوامل و مسببین بدبختی ملتها و افراد به سخنان و کلمات قهرمان اندیشه عربی، بزرگمرد وجدان انسانی علی(ع) بن ابیطالب (ع) گوش فرا دهند و آن را حفظ کنند و در مقابل گوینده بزرگ آن سخنان سر تعظیم فرو آورند....

ای به قلمرو قلم سنبل واژه‏ها علی(ع)
ای به صحیفه قدر قائمه قضا علی(ع)‏

ورد زبان من بُود نام پرافتخار تو
از آن زمان که گشته‏ام با تو من آشنا علی(ع)‏

غنچه لعل لب اگر باز کنم به مدح تو
ز شرح وصف تو کنم قیامتی به پا علی(ع)‏

تویی تویی که بسته‏ام دل به کمند موی تو
منم، منم که می‏کنم جان و رهت فدا علی(ع)‏

نه قدرتی که دم زنم ز وصف بی‏زوال تو
نه جرأتی که بی‏وضو تو را کنم صدا علی(ع)‏

حدوث را قدم توئی، که حادث از تو شد قِدَم
که از طفیل تو بود کون و مکان به پا علی(ع)‏

دست خداست دست تو هستی، ماست هست تو
که از بقای تو بود فنای ما بقا علی(ع)‏

منبع : کرامات العلویه، علی میر خلف زاده‏، نشر مهدی یار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir