شخصیت جذاب

نوع اصطلاح :
عنوان :
شخصیت جذاب
استاد فؤاد افرام بستانی مسیحی، استاد ادبیات عربی در بیروت در کتاب علی(ع) بن ابیطالب می‏نویسد:
علی(ع) بن ابیطالب (ع) دارای شخصیت جذابی است که مورخان و دانشمندان در پیرامون آن قلمفرسائی نموده‏اند. و عقول نقادان و اشخاص فکور در فهم این شخصیت کوشش کرده‏اند و سالکان و زاهدان به هدایت او راه پیموده‏اند و بسیاری از ادباء در زیر پرچم آن حضرت قد افراشته‏اند. و اختلاف آراء و نظریات متباین در صدها سال برای افزونی ظهور مقام بلند و عقل نیرومند او بوجود آمده.
شگفتا عظمت این مرد بزرگ تا چه حد است و علو مقام این مجسمه ادب تا چه پایه است؟
علی(ع)دارای روح بزرگ و اخلاص شدید و ایمان قوی بود.
علی(ع)در هموار ساختن راه اسلام که دین جدیدی بود و خوشنود کردن پیغمبر(ص) پسر عمویش خود را می‏گداخت. در آن موقع که پیغمبر(ص) ناچار شد به مدینه فرار کند، علی(ع)بجای آن حضرت قرار گرفت و به خود کوچکترین هراسی راه نداد.
علی(ع)نیمی از عمر خود را در مبارزه با بت پرستان و مشرکان بسر برد و بقیه را در احتیاجات و اعتراضات صرف کرد و با مردان و یارانی انیس و جلیس شد که اغلب آنها معنی اخلاص را نمی‏فهمیدند.
علی(ع)در آن هنگام که دید نتیجه زحماتش مانند ذرات متلاشی شده دست به گریبان شد و در صلاحیت بشر برای اصلاح شک کرد و وقتی دید حق را نفهمیده. به رایگان از دست می‏دهند حیات و زندگی را ملامت نمود.
حکمت نزد پسر ابوطالب پرمعنی و زیبا است عقل بی‏درنگ و خالص و بی‏نشان او حکمت را گرفته و در بوته اندیشه خود فرو گداخت سپس بصورتی چنان زیبا نشان داد که هستی را به اهتزاز در آورد.
پس علی(ع)بیش از هر کس حکیم است، او در تمام مواعظ و خطبه‏های خود فیلسوفی بی‏مانند است.

دنیای بدون مهر علی(ع) محوری نداشت
بی‏حب او سفینه دین لنگری نداشت‏

از خلقت جهان هدف او بود ورنه حق
از بودن جهان هدف دیگری نداشت‏

پیغمبری که بود بحق یاور خدای
غیر از علی(ع) بحق خدا یاوری نداشت‏

ذات خدا به محکمه عدل داوری
عادلتر از علی(ع) بجهان داوری نداشت‏

گر او نبود تارک مردان روزگار
در قدر و جاه و مرتبه تاج سری نداشت‏

گر او نبود سفره بیچارگان دهر
دلسوز و یار و مونس و نان آوری نداشت‏

منبع : کرامات العلویه، علی میر خلف زاده‏، نشر مهدی یار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir