جاذبه علی دربار معاویه را تسخیر کرد

نوع اصطلاح :
عنوان :
جاذبه علی دربار معاویه را تسخیر کرد
روزی یکی از دوستان امیرالمؤمنین «ضرار بن ضمره» گذرش به دربار معاویه افتاد، معاویه از اوصاف و رفتار علی سؤال کرد: ضرار گفت: من علی را دیدم که نور ایمان از جوانب او پدایدار می‏گشت، و از زبانش علم و حکمت می‏بارید! هر چه می‏گفت، حقیقت بود... معاویه! شبی او را دیدم در تاریکی می‏نالد، اشک می‏ریزد، در حالی که محاسن صورتش را به دست گرفته بود می‏گفت: دنیا! مرا فریب مده! مدت تو کم است، عیش و نوشت پست و بی‏ارزش است، در کمی تو حساب و در زیادی تو عذاب است!! من تو را سه طلاقه کرده‏ام، دیگر حق رجوع نداری، آه از طولانی بودن سفر و کمی توشه! معاویه! من در فراق او می‏سوزم و مانند مادری هستم که فرزندش را در آغوشش سر ببرند!!
معاویه چون اوصاف علی را شنید شروع به گریه کرد و همه یاران و دار و دسته‏اش به گریه افتادند. [1] .
همین معاویه در روزهای جنگ صفین به سر می‏برد، و مشغول نبرد خونین با مولای متقیان بود، دیگر رمقی در کالبد سپاه شام باقی نمانده بود، معاویه با عمروعاص به مشورت پرداخت؛ عمروعاص گفت:
«یا معاویة! لست مثله، هو یقاتلک علی امر و انت تقاتله علی غیره، انت ترید البقاء وهو یرید الفناء...»
ای معاویه! بدان که تو همانند علی علیه‏السلام نیستی! او با تو برای پیشرفت دین اسلام می‏جنگد، در حالی که تو برای دین نمی‏جنگی، تو می‏خواهی به لذائذ دنیا برسی، در صورتی که علی شهادت طلب و عاشق لقای الهی است. [2] .

پی نوشت ها:
[1] «فلما سمع ذلک معاویة بکی و بکی الحاضرون.» بحارالانوار ج41 ص15 و 120 و ج33 ص 275 سفینة البحار ج2 ص657.
[2] شرح ابن ابی‏الحدید ج2 ص.210 نقل از آفتاب ولایت ص178.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir