فراریان عدالت علی زبان به مدح وی گشودند

نوع اصطلاح :
عنوان :
فراریان عدالت علی زبان به مدح وی گشودند
روزی نجاشی در ماه مبارک رمضان دست به شراب خواری زد، و علی علیه‏السلام حد شارب الخمر را بر وی جاری ساخت، چون او از یک خانواده شریف بود، همراه با عده‏ای از خویشاوندانش «کوفه» را به سوی «شام» ترک کردند و به دربار معاویه وارد شدند...
معاویه از آنان خواست نسبت به امیرالمؤمنین علیه‏السلام بد بگویند، ولی طارق بن عبدالله نهدی از میان آنان برخاست و گفت: ای معاویه! ما از کنار امام عادل و بحق فرار کرده‏ایم، دور او را افراد پرهیزکار و اصحاب رسول خدا فرا گرفته‏اند، آنان از ناکثین و قاسطین نیستند، این که ما فرار کرده‏ایم، تقصیر علی نیست، بلکه گناه ما باعث فرار ما شده است!! [1] .
در این قضیه آمده است که علی از شنیدن آن سخنان خوشحال شد و فرمود اگر نهدی امروز کشته شود شهید است!
آری سخنان ایشان آن هم در دربار معاویه تیری بود بر قلب چرکین خلیفه ستمگر شام، ولی فضائل و مناقب و عظمت علی علیه‏السلام آن چنان وسیع و گسترده است که معاویه جز سکوت در برابر حق نتوانست اظهار مخالفتی بنماید.

پی نوشت ها:
[1] شرح ابن ابی‏الحدید ج4 ص88 تا 91 و با اشاره کمتر وسائل الشیعه ج18 ص474 ح1 فروع کافی ج7 ص216 ح 15 بحارالانوار ج41 ص9 ح2.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir