فرزند عمر و مدح علی‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
فرزند عمر و مدح علی‏
عبیدالله بن عمر یک سردار ایرانی را کشته، و عثمان بن عفان از اجرای حد الهی در مورد او سر باز زده بود، از این جهت وی در زمان خلافت امیرالمؤمنین علیه‏السلام از عدالت وی ترسید و به معاویه! پیوست!
معاویه از آمدن فرزند خلیفه ثانی خیلی خوشحال گشت، و از او خواست در بالای منبر مردم را بر ضد علی شورانیده و چنین قلمداد کند که او عثمان را کشته است، و هر چه می‏تواند از فحش و ناسزاگویی و... در مورد علی کوتاه نیاید.عبیدالله پس از سخنرانی مفصل کوچکترین سخنی در مورد امیرالمؤمنین علیه‏السلام نگفت، چون معاویه از وی پرسید که چرا به علی علیه‏السلام بد نگفتی؟ جواب داد: معاویه! چگونه علی را متهم به قتل عثمان کنم که او کوچکترین دخالتی در این امر نداشت؟ و چگونه بر وی بد بگویم که او بدی نداشته، و دچار دروغ گردم؟ آنگاه اشعاری در مدح علی علیه‏السلام و بی‏تقصیری او، و خیانت و حقه بازی معاویه سرود. [1] .
و نظیر این جریان در مورد برادر امیرالمؤمنین «عقیل» پیش آمد: او چون از علی علیه‏السلام درخواست بذل و بخشش از بیت المال مسلمین نمود، حضرت با مفتول داغ او را جواب گفت و با این عمل خود نشان داد که خیانت به بیت المال نتیجه‏اش ندامت ابدی، و گرفتاری به آتش سوزان است.
عقیل چون از عطاهای بی‏جای علی مأیوس شد وارد شام گردید، و معاویه از او به گرمی استقبال نمود، و در یک قلم صد هزار درهم به وی بخشید! و از او خواست درباره اصحاب علی و معاویه تعریف کند، او در سخنرانی خود گفت:
ای معاویه! هنگامی که به حضور علی علیه‏السلام رسیدم، دیدم محضر او همانند محضر رسول خدا است، مردم به نماز و روزه و عبادت و خودسازی مشغولند، و او در جایگاه پیامبر قرار گرفته است...
اما اینک می‏بینم که منافقین دور تو را گرفته‏اند، همان افرادی که با پیامبر جنگیدند، و بارها خواستند آن حضرت را ترور کنند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] شرح نهج‏البلاغه ج3 ص61 و62 و100 و101.
[2] شرح نهج‏البلاغه فیض خ215 ص 713 بحار ج41 ص113 و 114 و ابن ابی‏الحدید ج2 ص124 و ج11 ص253.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir