وقتی عمر از علی می‏گوید

نوع اصطلاح :
عنوان :
وقتی عمر از علی می‏گوید
ابووائل نقل می‏کند، روزی همراه عمر بن خطاب بودم، عمر برگشت ترسناک به عقب نگاه کرد.
گفتم: چرا ترسیدی؟
گفت: وای بر تو! مگر شیر درنده، انسان بخشنده، شکافنده صفوف شجاعان و کوبنده طغیان گران و ستم پیشگان را نمی‏بینی؟
گفتم: او علی بن ابی‏طالب است.
گفت: شما او را به خوبی نشناخته‏ای! نزدیک بیا از شجاعت و قهرمانی علی برای تو بگویم، نزدیک رفتم، گفت:
در جنگ احد، با پیامبر پیمان بستیم که فرار نکنیم و هر کس از ما فرار کند، او گمراه است و هر کدام از ما کشته شود، او شهید است و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم سرپرست اوست. هنگامی که آتش جنگ، شعله‏ور شد، هر دو لشگر به یکدیگر هجوم بردند. ناگهان صد فرمانده دلاور، که هر کدام صد نفر جنگجو در اختیار داشتند، دسته دسته به ما حمله کردند، به طوری که توان جنگی را از دست دادیم و با کمال آشفتگی از میدان فرار کردیم. در میدان جنگ تنها ایشان ماند. ناگاه علی را دیم که مانند شیر پنجه افکن، راه را بر ما بست، مقداری ماسه از زمین برداشت به صورت ما پاشید، چشمان همه ما از ماسه صدمه دید، خشمگینانه فریاد زد، زشت و سیاه باد روی شما به کجا فرار می‏کنید؟ آیا به سوی جهنم می‏گریزید؟
ما به میدان برنگشتیم. بار دیگر بر ما حمله کرد و اینبار در دستش اسلحه‏ای بود که از آن خون می‏چکید، فریاد زد: شما بیعت کردید و بیعت را شکستید، سوگند به خدا شما سزاوارتر از کافران به کشته شدن هستید.
به چشم‏هایش نگاه کردم، گویی مانند دو مشعل زیتون بودند که آتش از آن شعله می‏کشید و یا شبیه دو پیاله پر از خون. یقین کردم به طرف ما می‏آید و همه ما را می‏کشد، من از همه اصحاب زودتر به سویش شتافتم و گفتم:
ای ابوالحسن! خدا را! خدا را! عرب‏ها در جنگ گاهی فرار می‏کنند و گاهی حمله می‏آورند، و حمله جدید، خسارت فرار را جبران می‏کنند.
گویا خود را کنترل کرد و چهره‏اش را از من برگردانید. از آن وقت تاکنون، همواره آن وحشی که آن روز از هیبت علی علیه‏السلام بر دلم نشسته، هرگز فراموش نکرده‏ام! [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحار، ج 2 ص-52 ج 41 ص 73 با مختصری تفاوت ؛ داستانهای بحارالأنوار، ج 1 ص50.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir