دشمن علی کافر است‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
دشمن علی کافر است‏
رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هر که پس از من با علی درباره خلافت مقاومت و دشمنی ورزد کافر است و با خدا و رسولش جنگیده است. و هر که در حق علی شک کند کافر است. [1] .
و فرمود: علی بن ابی‏طالب باب آمرزش خداست، هر که از آن وارد شود مؤمن است،و هر که از آن بیرون رود کافر. [2] .
و به علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام فرمود: من تو را نشانه‏ای میان خود و امتم قرار داده‏ام، پس هر که از تو پیروی نکند حقا کافر شده است. [3] .
به روایت جابر و ابن عباس فرمود: هر که نگوید علی بهترین مردم است، حقا کافر شده است. [4] .
به روایت خذیفة بن یمان فرمود: علی بهترین بشر است؛ هر که نپذیرد حقا کافر است. [5] .
عطیه کوفی گوید: بر جابربن عبدالله انصاری وارد شدیم، از پیری ابروانش بر روی دیدگانش افتاده بود، گفتیم: برای ما از علی بگو، گفت: او از بهترین بشرهاست. [6] .
رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: ای خذیفه، حجت خدا بر شما پس از من علی بن ابی‏طالب است، کفر به او کفر به خدا، شریک ساختن برای او شرک به خدا، شک در او شک در خدا، انحراف از او و طعن زدن به او انحراف از خدا و طعن در او، و انکار او انکار خداست. [7] .
و فرمود: هر که پس از من امامت علی را انکار کند چون کسی است که نبوت مرا در حیاتم انکار کرده است، و هر که نبوت مرا انکار کند، ربوبیت پروردگار مرا انکار نموده است. [8] .
ام‏سلمه- رضی الله عنها- به حسن بصری فرمود: تو را حدیثی گویم که دو گوشم از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم شنیده و گرنه کر شوند، و چشمانم دیده و گرنه کور شوند، و قلبم را فرا گرفته و گرنه خداوند بر آن مهر (نافهمی) زند، و زبانم را لال کند اگر از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نشنیده باشم که به علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام می‏فرمود: ای علی، هیچ بنده‏ای در قیامت خدا را با انکار ولایت تو دیدار نکند جز آنکه او را با پرستش بت و صنم دیدار کند. [9] .
امام صادق علیه‏السلام فرمود: هیچ کس آنچه را که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم درباره علی علیه‏السلام فرموده رد نمی‏کند مگر کافر. [10] .
و فرمود: امام نشانه‏ای است میان خدای عزیز و جلیل و بندگانش، هر که (مقام)او را شناخت مؤمن است، و هر که او را انکار نمود کافر است. [11] .
و فرمود: علی علیه‏السلام باب هدایت است، هر که با او مخالفت ورزد کافر است، و هر که او را انکار کند به آتش دوزخ درآید. [12] .
و فرمود: از ماست امامی که اطاعتش واجب است، هر که او را انکار کند یهودی یا نصرانی خواهد مرد. [13] .
رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هر که بمیرد و امام خود را نشناسد، به مرگ جاهلیت مرده است. [14] .
و فرمود: امامان بعد از من دوازده نفرند؛ اول آنان علی بن ابی‏طالب و آخر شان قائم است... اقرار کننده به آنان مؤمن، و انکار کننده آنان کافر است. [15] .

پی نوشت ها:
[1] مناقب ابن‏مغازلی:46.
[2] کنزالعمال.610:11 و در ینابیع المودة61:2 نیز آورده و در آن به جای باب آمرزش، باب دین است.
[3] تاریخ دمشق489:2.
[4] تاریخ بغداد421:7 و192:3.
[5] تاریخ دمشق.445:2 و نیز در ص446 از شریک بن عبدالله، و در ص447 از محمد بن منکدر آورده است.
[6] همان:447.
[7] بحارالانوار97:38.
[8] همان:109.
[9] بحارالانوار101:38.
[10] وسائل الشیعه561:18 و559 و560 و562 و567.
[11] همان.
[12] همان.
[13] همان.
[14] همان.
[15] همان.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir