علی از عدالت می‏گوید

نوع اصطلاح :
عنوان :
علی از عدالت می‏گوید
یکی از خصوصیات حضرت علی علیه‏السلام این بود که بیت المال را به طور مساوی میان مردم تقسیم می‏کرد و بین مسلمانان تبعیض قائل نمی‏شد؛ این امر باعث شده بود، برخی از طرفداران تبعیض و انحصار طلبها به معاویه بپیوندند.
عده‏ای از دوستان علی علیه‏السلام به حضور حضرت رسیدند و گفتند:
چنانچه افراد سیاس و انحصار طلبها را با پول راضی کنی، برای پیشرفت امور شایسته‏تر است. امام علی علیه‏السلام از این پیشنهاد خشمگین شد فرمود:
آیا نظرتان این است به کسانی که تحت حکومت من هستند ظلم کنم و حق آنان را به دیگران بدهم و با تضیع حقوق آنان یارانی دور خود جمع نمایم؟ به خدا سوگند! تا دنیا وجود دارد و آفتاب می‏تابد و ستارگان در آسمان می‏درخشند، این کار را نخواهم کرد. اگر مال، از آن خودم بود آن را به طور مساوی تقسیم می‏کردم، چه رسد به اینکه مال، مال خداست.
سپس فرمود:
ای مردم! کسی که کار نیک را در جای نادرست انجام داد، چند روزی نزد افراد نا اهل و تاریک دل مورد ستایش قرار می‏گیرد و در دل ایشان محبت و دوستی می‏آفریند؛ ولی اگر روز حادثه بدی برای وی پیش بیاید و به یاریشان نیازمند شود، آنان بدترین و سرزنش کننده‏ترین دوستان خواهند شد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحار، ج 41 ص108 و_111 نقل از داستانهای بحارالانوار ج1 ص37 و38.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir