امام علی از زبان یاران‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
امام علی از زبان یاران‏
یاران امام علیه‏السلام بسیارند و ما در اینجا به خواست خدا نام چند تن از مردان و زنان آنها را که پس از وفات آن حضرت بر معاویه وارد شدند و سخنانی میانشان رد و بدل شده است می‏آوریم، زیرا داستان آنها مشتمل بر جلالت و موقعیت آن حضرت در نظر آنان و نیز بازگو کننده بخشی از سیره و عدالت آن حضرت و وفاداری آنان به امام خویش است.علامه شیخ جعفر نقدی رحمة اللّه گوید: چون مردم به گرد معاویه جمع شدند، وی نامه‏ای به زیاد بن سمیه که عامل او در کوفه بود بدین مضمون نوشت: سران یاران علی بن ابی‏طالب را نزد من فرست و من آنها را امان دادم، و باید ده نفر باشند؛ پنج نفر از کوفیان و پنج نفر از بصریان.
چون نامه به دست زیاد رسید، سراغ حجر بن عدی، عدی بن حاتم طائی، عمرو بن حمق خزاعی، هانی بن عروه مرادی و عامر بن واثله کنانی مکنی به ابوطفیل فرستاد و آنان را فرا خواند و گفت: آماده حرکت به سوی امیر مؤمنان (معاویه) شوید که او شما را امان داده و مشتاق دیدار شماست.
و به جانشین خود در بصره نوشت: احنف بن قیس، صعصعة بن صوحان، جاریة بن قدامه سعدی، خالد بن معمر سدوسی و شریک بن اعور را نزد من فرست. چون نزد ابن‏زیاد رفتند همه را دسته جمعی نزد معاویه فرستاد. هنگامی که بر معاویه وارد شدند یک شبانه روز آنان را به خود راه نداد و در پی سران شام فرستاد و چون آمدند و هر کدام در جای خود قرار گرفتند، معاویه به دربان گفت: حجر بن عدی را داخل ساز.
حجر وارد شد و سلام کرد، معاویه به او گفت: ای برده زاده زشت رو، تویی که پیوندت را با ما بریدی، و در جنگ با ما جویای ثوابی، و یاور ابوتراب بر ضد مایی؟ حجر گفت: ساکت باش ای معاویه، سخن از مردی نگو که از خداوند ترسان و از موجبات خشم خدا بیزار و به اسباب رضای الهی آگاه بود، اندرون از طعام خالی می‏داشت و رکوع طولانی، سجده بسیار، خشوع آشکار، خواب اندک، قیام به حدود، سریرتی پاک، سیره‏ای پسندیده و بصیرتی نافذ داشت، پادشاهی که در عین فرمانروایی چونان یکی از ما بود، هرگز حقی را زیر پا نگذاشت و به هیچ کس ستم نکرد...
آن گاه چندان گریست تا گریه گلویش را گرفت، سپس سر برداشت و گفت: اما اینکه مرا نسبت به آنچه از من سر زده توبیخ می‏کنی، بدان ای معاویه که من نسبت به کارهایم از تو پوزش نمی‏خواهم و هیچ باکی ندارم، پس هر چه در دل داری آشکار کن و فرمانت را اظهار دار.
معاویه به دربان گفت، او را بیرون بر و عمرو بن حمق خزاعی را داخل ساز. چون داخل شد معاویه گفت: ای اباخزاعه، سر از فرمان بر تافتی و شمشیر بر روی ما کشیدی، و ستمت را به ما پیشکش نمودی، اعراض را طولانی کردی و اعراض [1] را ناسزا گفتی، و نادانیت که باید از آن می‏پرهیختی تو را فرو افکند؛ آیا کار خدا را با رفیقت (علی) چگونه دیدی؟
عمرو چندان گریست که به رو به زمین افتاد، مأمور او را بلند کرد، عمرو گفت:ای معاویه، پدر و مادرم فدای آن کس که از او به زشتی یاد کردی و از مقام او کاستی، به خدا سوگند او به حکم خدا دانا، در طاعت خدا کوشا، در خشم خدا محدود، در دنیای فانی زاهد و به سرای باقی راغب بود، منکر و بزرگ منشی از خود بروز نداد و به آنچه موجب خشنودی خدا بود عمل می‏کرد...
فقدان او ما را از هم پاشیده و پس از او آرزوی مرگ داریم.

معاویه به دربان گفت: او را بیرون بر و عدی بن حاتم را داخل ساز چون داخل شد معاویه گفت: روزگار از یاد علی بن ابی‏طالب چه به جای گذارده؟ عدی گفت: مگر جز یاد علی چیز دیگری را هم رعایت کرده است؟ معاویه گفت: او را چگونه دوست داری؟ عدی آهی از دل بر کشید و گفت: به خدا سوگند دوستی‏ام دوستی تازه‏ای است که هیچ گاه کهنه نمی‏شود و در سویدای دلم ریشه کرده و تا روز معاد باقی است، سینه‏ام سرشار از عشق اوست به طوری که سراسر اندامم را فرا گرفته و اندیشه‏ام را اشغال نموده است.
هواداران بنی امیه به معاویه گفتند: ای امیر مؤمنان، عدی پس از جنگ صفین خوار و ذلیل گشته است. عدی گریست و اشعاری گفت که ترجمه‏اش این است:
«معاویه پسر هند با من مجادله می‏کند ولی همراه به هدف خود نمی‏باید».
«مرا به یاد ابوالحسن علی می‏اندازد در حالی که اندوه بزرگی از فراق او به دل دارم».
«من پاسخ سختی برای او دارم، البته پاسخ اندک من برای امثال او کافی است».
«ولید و عمرو گویند: عدی پس از جنگ صفین خوار و ذلیل گشته است».
«گویم: راست می‏گویید، ارکان وجودم شکسته و آنان که در پناهشان بر دشمن حمله می‏بردم از من مفارقت جسته‏اند».
«زودا که هواداران پسر هند زیان بینند و هواداران پیامبر صلی اللّه علیه و آله و سلم سود برند و رستگار گردند». [2] .

پی نوشت ها:
[1] آبرو و حیثیت و ناموس.
[2] امام علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام، ص860-857.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir