عامل خویشاوندی

عنوان :
عامل خویشاوندی
اگر دشمن از طریق روابط خانوادگی و پیوندهای خویشاوندی، می‏خواهد سربازی را یا مدیری را بفریبد، باید با توضیحات و تبلیغات حساب شده، راه این توطئه را نیز بَست،
که پیوندهای فامیلی و خانوادگی خللی در ایمان و عقیده انسان ایجاد نکند.
وقتی معاویه به زیاد بن أبیه نامه وسوسه آمیزی می‏نویسد تا با ادّعای دروغین ابوسفیان، او را بفریبد، [1] .
زیرا در آستانه جنگ صفین معاویه می‏خواهد به بهانه، برادری و فامیلی، زیاد را به فرار تشویق کند،
و چون زیاد هم از نظر روانی سرخورده بود که چرا پدر قانونی ندارد، وسوسه‏های معاویه سرانجام در او کارگر شد و به شام گریخت که امام علی‏ علیه السلام در نامه‏ای جداگانه هشدارهای لازم را به او داد.
پس عامل خویشاوندی یا ادّعای دروغین خویشاوندی را باید با توضیحات لازم، و هشدارهای به مورد از مقدّمه فرار کنار زد،
یا با تقویت روح ایمان و هدفداری در جهاد با آن مقابله نمود.
حضرت امیرالمؤمنین علی‏ علیه السلام با نوشتن نامه‏ای به زیاد، به دروغین بودن ادّعای ابوسفیان می‏پردازد که:
وَقَدْ عَرَفْتُ أَنَّ مُعَاوِیةَ کَتَبَ إِلَیکَ یسْتَزِلُّ لُبَّکَ، وَیسْتَفِلُّ غَرْبَکَ، فَاحْذَرْهُ، فَإِنَّمَا هُوَ الشَّیطَانُ:
یأْتِی الْمَرْءَ مِنْ بَینِ یدَیهِ وَمِنْ خَلْفِهِ، وَعَنْ یمِینِهِ وَعَنْ شِمَالِهِ، لِیقْتَحِمَ غَفْلَتَهُ، وَیسْتَلِبَ غِرَّتَهُ.
وَقَدْ کَانَ مِنْ أَبِی سُفْیانَ فِی زَمَنِ عُمَرَ بْنِ الْخَطَّابِ فَلْتَةٌ مِنْ حَدِیثِ النَّفْسِ، وَنَزْغَةٌ مِنْ نَزَغَاتِ الشَّیطَانِ:
لَایثْبُتُ بِهَا نَسَبٌ، وَلَا یسْتَحَقُّ بِهَا إِرْثٌ، وَالْمُتَعَلِّقُ بِهَا کَالْوَاغِلِ الْمُدَفَّعِ، وَالنَّوْطِ الْمُذَبْذَبِ.

پی نوشت ها:
[1] زیرا پس از تولّد زیاد، چهره‏شناسان جاهلی نتوانستند میان مدّعیان پدری زیاد اصلاح کنند که او را زیاد بن ابیه «زیاد پسر پدرش» نامیدند و او از اینکه پدر قانونی و رسمی نداشت رنج می‏برد، تا آنکه در زمان خلیفه دوّم، ابوسفیان پدر معاویه ادّعا کرد که زیاد فرزند اوست، زیرا با مادرش روابط زناشوئی داشته است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir