پنج درس آموزنده و ارزنده

نوع اصطلاح :
عنوان :
پنج درس آموزنده و ارزنده

1- مرحوم کفعمی روایت کرده است:
روزی پیامبر خدا صلّی اللّه علیه و آله به حضرت علی علیه السلام فرمود: دیشب چه عملی انجام داده ای؟
آن حضرت اظهار داشت: پیش از آن که بخوابم، هزار رکعت نماز به جا آوردم، حضرت رسول فرمود: چگونه؟!
پاسخ داد: از شما شنیدم که فرمودی: هرکس هنگام خوابیدن سه مرتبه بگوید: «یفْعَلُ اللّهُ ما یشاءُ بِقُدْرَتِهِ، وَ یحْکُمُ ما یریدُ بِعِزَّتِهِ»،
او همانند کسی باشد که هزار رکعت نماز خوانده است.
حضرت رسول فرمود: راست گفتی، چنین است. [1] .
2- یکی از شاعران زمان امیرالمؤمنین علی علیه السلام به نام نجاشی در ماه مبارک رمضان، آشکارا شراب خمر آشامید؛ پس او را نزد امام علی علیه السلام آوردند.
حضرت دستور داد تا او را صد ضربه شلاّق زدند و سپس او را به حکم آن بزرگوار زندانی نمودند؛ و چون فردای آن روز شد، وی را از زندان بیرون آوردند و هشتاد شلاّق دیگر بر او زدند.
نجاشی اعتراض کرد: چرا زندان و هشتاد شلاق اضافی زدید؟
حضرت فرمود: چون حرمت ماه رمضان را شکستی و علنی با حرام روزه خواری کردی. [2] .
3- امام جعفر صادق صلوات اللّه علیه حکایت فرماید:
روزی امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام به غلام خود، قنبر دستور داد تا بر شخصی که محکوم به حدّ شلاّق بود، هشتاد ضربه شلاّق بزند.
و چون قنبر ناراحت و عصّبانی بود؛ سه شلاّق، بیشتر از هشتاد ضربه بر او وارد ساخت.
حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام شلاّق را از دست قنبر گرفت و سه ضربه شلاّق بر او زد. [3] .
4- عبداللّه بن عبّاس حکایت کند:
شخصی به محضر امام علی صلوات اللّه علیه وارد شد و پیرامون انواع مخلوقات از آن حضرت سؤال کرد؟
امام علیه السلام در پاسخ چنین فرمود: خداوند یک هزار و دویست نوع مخلوق در عمق دریاها و اقیانوس ها؛ و به همان مقدار نیز انواع مختلفی از مخلوقات بر روی زمین آفریده است.
سپس افزود: و تمامی انسان ها جز طائفه یأجوج و مأجوج همه از نسل حضرت آدم علیه السلام هستند، که البتّه به هفتاد شکل و رنگ آفریده شده اند. [4] .
5- روزی حضرت امیرالمؤمنین امام علی صلوات اللّه علیه از جلوی مغازه قصّابی که دارای گوشت های خوبی بود عبور نمود، همین که چشم قصّاب به آن حضرت افتاد، عرضه داشت: یا امیرالمؤمنین! گوشت خوب و مناسبی دارم، مقداری از آن را برای منزل خریداری نمائید.
امام علی علیه السلام فرمود: پول همراه خود ندارم، قصّاب گفت: مشکلی نیست، من بابت پول آن صبر می کنم؛ و هر موقع توانستی پولش را بیاور.
حضرت فرمود: خیر، من نسبت به خرید گوشت صبر می نمایم؛ و نسیه نمی خرم، و بدون آن که گوشت خریداری نماید به حرکت خود ادامه داد و رفت. [5] .

پی نوشت ها:
[1] مستدرک الوسائل: ج 5، ص 49، ح 21.
[2] تهذیب الا حکام: ج 10، ص 94، ح 19.
[3] تهذیب الا حکام: ج 10، ص 27، ح 11.
[4] کافی: ج 8، ص 185، ح 274.
[5] ارشاد القلوب دیلمی: ص 119.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir