اجیر

نوع اصطلاح :
عنوان :
اجیر
روزی در مدینه سخت گرسنه شدم ؛ در پی یافتن کار به روستاهای اطراف رفتم. در این بین با زنی برخورد کردم که مقداری کلوخ گرد آورده بود حدس د زدم که می‏خواهد آنها را با آب بخیساند. به همین جهت نزد او رفتم و با او قرار گذاشتم که در برابر هر دلو آب که از چاه بکشم، یک دانه خرما به من بدهد. شانزده دلو کشیدم و دستم تاول زد، پس قدری آب خوردم و نزد او آمدم و با اشاره دست اجرت خود را طلب نمودم و او نیز شانزده دانه خرما شمرد و به من داد، سپس نزد پیامبر خدا(ص) آمدم و موضوع را تعریف کردم و آن حضرت با من از آن خرماها خورد.
قال علی (ع): جعت یوما بالمدینه جوعا شدیدا فخرجت اطلب العمل فی عوالی المدینه فاذا بامراه قد جمعت مدارا فظنتها ترید بله فاتیتها فقاطعتها کل ذنوب علی تمره، فمددت [1] سته عشر ذنوبا حتی مجلت یدای ثم اتیت الما فاصبت منه ث اتنتها فقلت بکفی هکذا بین یدیها... فعدت لی سته عشره تمره فاتیت النبی فاخبرته فاکل معی منها. [2] .

پی نوشت ها:
[1] در بحار و کشف الغمه اینچنین است اما ظاهرا صحیح آن متحت است.
[2] بحار، ج 41، ص 33؛ کشف الغمه، ج 1، ص 176.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir