در یمن‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
در یمن‏
رسول خدا(ص) مرا نزد خویش فرا خواند و از من خواست که به منظور برقراری صلح و آشتی در میان مردم یمن، به آن ناحیه سفر کنم.
به آن حضرت گفتم: ای فرستاده خدا! آنان جمعیت بسیاری هستند (در میان آنها)کسانی هستند که عمری از ایشان گذشته است، در حالی که من جوانی (کم سن و سال)هستم.
فرمود: علی! (از این بابت نگران مباش) در آستانه یمن که به گردنه افیق رسیدی، بایست و با صدای بلند بگو:
ای درخت، ای کلوخ، ای زمین! محمد فرستاده خدا بر شما درود فرستاده است.
(توصیه حضرت را به خاطر سپردم و) به مقصد یمن به راه افتادم. همن که بر فراز گردنه افیق رسیدم و بر یمنی‏ها اشراف پیدا کردم، ناگهان دیدم که آنها با نیزه‏های برافراشته و کمانهای آماده و شمشیرهای برهنه به طرف من یورش آوردند من (بنا به توصیه پیامبر خدا(ص )) همان جا به آواز بلند فریاد کشیدم:ای درخت، ای کلوخ، ای زمین! محمد فرستاده خدا بر شما درود فرستاده است.
در این هنگام شنیدم که، درخت و کلوخ و زمین همگی یک صدا به لرزه درآمدند و گفتند:
بر محمد فرستاده خدا، و بر تو درود.
شنیدن این صداها لرره بر اندام یمنی‏ها انداخت و زانوهایشان سست گردید و سلاحها از دستهایشان بر زمین افتاد و همگی با سرعت به طرف من آمدند (آماده و گوش به فرمان)، من نیز در میان ایشان صلح و آشتی برقرار ساخته و (به مدینه) باز گشتم.
عن علی بن ابی طالب قال: دعانی رسول الله (ص) فوجهنی الی الیمن لاصلح بینهم.فقلت: یا رسول الله (ص)! انهم قوم کثیر و لهم سن و انا شاب حدث.فقال: یا علی! اذا صرت باعلی عقبه افیق فناد باعلی صوتک، یا شجر! یا مدر! یا ثری! محمد رسول الله (ص) یقرئکم‏السلام... فذهب فلما صرت لاعلی العقبه اشرفت علی اهل الیمن فاذا هم باسر هم مقبلون نحوی مشرعون رماحهم مسورون اسنتهم متنکبون قسیهم، شاهرون سلاحهم. فنادیت باعلی صوتی: یا شجر! یا مدر!یا ثری! محمد رسول الله (ص) یقرئکم السلام.
فلم یبق شجرة و لا مدرة و لا ثری الا ارتج بصوت واحد و علی محمد رسول الله و علیک السلام».
فاضطربت قوائم القوم و ارتعدت رکبهم و وقع السلاح من ایدیهم و اقبلوا الی مسرعین فاصلحت بینهم و انصرفت. [1] .

پی نوشت ها:
[1] اثبات الهداه، ج 1، ص 282؛ بحار، ج 17، ص 371 به نقل از امال صدوق.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir