چشمه جاری‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
چشمه جاری‏
رسول خدا(ص) نماز را به چشمه آب گرمی تشبیه می‏کرد که بر در خانه انسان جاری باشد چشمه‏ای که آدمی بتواند در هر شبانه روز پنچ نوبت در ان شستشو کند. (و می‏فرمود:) آیا بر کسی که در چنان آبی شستشو کند، چرک و آلودگی باقی خواهد ماند؟!
حرمت نماز را کسانی پاس داشتند که زیورهای دنیا و فریبندگی اموال و نور چشمی فرزندان، آنان را از اهتمام به نماز و انجام دادن آن باز نداشت. خدای سبحان در مدح آنان فرموده است:
مردانی هستند که پیشه تجارت و داد و ستد، آنان را از یاد خدا و ادای نماز غافل نخواهد ساخت. [1] .
پیامبر خدا(ص) با آنکه مژده بهشت دریافت کرده بود و به زندگانی جاوید بهشتی بشارت داده شده بود، با این حال، چندان نماز می‏گزارد که خود را به رنج و زحمت می‏افکند و این بدان جهت بود که خدای سبحان به او فرموده بود:به کسان خود دستور بده نماز بگزارند و خود نیز بر ادای آن صبر و شکیبایی پیشه کن. [2] .
قال علی (ع):... شبهها رسول الله (ص) بالحمه تکون علی باب الرجل فهو یغسل منها فی الیوم و اللیله خمس مرات فما عسی ان یبقی علیه من الدرن، و قد عرف حقها رجال من المومنین الذی لایشغلهم عنها زینه متاع و لا قره عین من ولد و لا مال. یقول الله سبحانه: (رجال لاتلهیهم تجاره و لا بیع عن ذکر الله و اقام الصلوه و ایتا الزکوه) و کان رسول الله (ص) نصبا بالصلاه بعد التبشیر له باجنه لقول الله سبحانه: (و امر اهلک بالصلوه و اصطبر علیها) فکان یامر بها اهله و یصبر علیها نفسه. [3] .

پی نوشت ها:
[1] سوره نور(37:24).
[2] سوره طه(132:20).
[3] نهج‏البلاغه، ترجمه فیض الاسلام، خطبه 190.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir