از زهد او

نوع اصطلاح :
عنوان :
از زهد او

1- محمد زاهدترین پیامبران بود با وجود زنان و کنیزان متعدد که در اختیار داشت؛ هرگز سفره‏ای از پیش او برچیده نشد که بر آن طعام باقی مانده باشد (یعنی بر سفره اندکی طعام نهاده می‏شد که آن هم خورده می‏شد) و هرگز نان گندم نخورد و هرگز سه شب پیاپی از نان جوین سیر نخورد. در حالی از دنیا رفت که زره اش برابر چهار درهم در نزد مردی یهودی به گرو بود. او در شرایطی اینچنین زندگی می‏کرد که سرزمینهایی در اختیار داشت و غنایم فراوانی از جنگها به دست آورده بود. زر و سیمی از خود بر جای نگذاشت. (گاه) در یک روز سیصد چهار صد هزار درهم میان مردم تقسیم می‏کرد و چون شب فرا می‏رسید و فقیری او او چیزی طلب می‏کرد، می‏گفت: سوگند به آن که محمد را به حق برانگیخت در خاندان محمد حتی پیمانه‏ای گندم یا جو یا درهم و دیناری برای شب نمانده است.
2- او بر روی زمین چون بندگان می‏نشست و غذا می‏خورد و با دست خود کفشش را پینه می‏کرد و جامه اش را وصله می‏نمود و بر الاغ برهنه سوار می‏شد و دیگری را بر ترک خود سوار می‏کرد.
پرده‏ای بر در خانه او آویخته بود که تصویرهایی داشت. یکی از زنان خویش د را گفت: این پرده را از من پنهان کن؛ چه اینکه هرگاه بدان می‏نگرم، دنیا و زینتهای آن را به یاد می‏آورم.
او به راستی و قلباً، از دنیا دوری گزیده بود و یاد آن را از خاطر خود محو نموده بود. دوست داشت که زینت دنیا از او نهان ماند تا زیوری از آن برنگیرد و بر باورش نرود که دنیا جای ثبات و آرمیدن است تا امید بقا و پایداری در دلش نقش بندد. این بود که علاقه به دنیا را از خود بیرون کرد و از آن دل کند و چشم پوشید. آری، چنین است رفتار کسی که چیزی را دشمن بدارد؛ که خوش ندارد بدان بنگرد و یا نام آن نزدش برده شود.در روش زندگانی رسول خدا(ص) نشانه‏ای است که شما را بر زشتیها و عیبهای دنیا، راهنمایی می‏کند؛ چه، او با منزلت بزرگی که داشت، زینتهای دنیا از او دور می‏ماند و خود با نزدیکان خویش گرسنه به سر می‏برند.
3- از دنیا بیرون رفت و از نعمت آن سیر نخورد. و گناهی با خود نبرد. سنگی بر سنگی ننهاد و عمارتی نساخت تا جهان را ترک گفت و دعوت پروردگارش را پاسخ گفت.
در کودکی، هنگامی که طفولیت او سر آمد و وی را از شیر باز گرفتند، خداوند بزرگترین فرشته اش را شب و روز همنشین او فرمود تا راههای بزرگواری را بیاموزد و صفات شایسته را فرا گیرد.
1- قال علی (ع): محمد ازهد النبیا کان له ثلاث عشره زوجه... ما رفعت له مائده قط و علیها طعام و ما لکل خبز بر قط و لاشبع من خبز شعیر ثلاث لیال متوالیات قط، توفی و درعه مرهونه عند یهودی باربعه دراهم ما ترک صفرا و لابیضا مع ما وطی له من البلاد و مکن له من عنائم العباد لقد کان یقسم فی الیوم الواحد ثلاث مائه الف و الرعمائه الف و یاتیه السائل بالعشی فیقول: و الذی بعث محمدا بالحق ما امسی‏ فی آل محمد صاع من شعیر و لاصاع من برو لا درهم و لا دینار. [1] .
2- و لقد کان رسول الله (ص) یاکل الارض و یجلس جلسه العبد و یخصف بیده نعله و یرقع بیده ثوبه و یرکب الحمار العاری یردف خلفه و یکون الستر علی باب بیته فتکون فیه التصاویر فیقول: یا فلانه لاحدی ازواجه غیبیه عنی فنی اذا نظرت الیه ذکرت الدنیا و زخارفها فاعرض عن الدنیا بقلبه و امات ذکرها من نفسه و احب ان نغیب زینتها عن عینه لکیلا یتخذ منها ریاشا و لایعتقدها قرارا و لا یرجوا فیها مقاما فاخرجها من النفس واشخصها عن القلب و غیبها عن البصر و کذلک من ابغض شیئا ابغض ان ینظر الیه و یذکر عنده.... [2] .
3- خرج منالدنیا خمیصا و ورد الاخره سلیما لم یضع حجرا علی حجر حتی مضی لسبیله و اجاب داعی ربه....و لقد قرن الله به من ادن ان کان فطیما اعظم ملک من ملائکته یسلک به طریق المکارم و محاسن اخلاق العالم لیله و نهاره. [3] .

پی نوشت ها:
[1] احتجاج، ص 226.
[2] شرح نهج‏البلاغه، ج 9، ص 161.
[3] نهج‏البلاغه، بخشی از خطبه قاصعه.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir