جای خالی پدر

نوع اصطلاح :
عنوان :
جای خالی پدر
وقتی ابوبکر بر فراز منبر رسول خدا(ص) نشسته بود، کودکی خردسال از زیر منبر، به پرخاش او پرداخت و گفت: از منبر پدرم فرود آی.
ابوبکر برای اینکه حفظ موقعیت کرده باشد و خود را در انظار نبازد،
سخن کودک را تصدیق کرد و گفت: آری همین طور است این تمنبر جد توست اما در باطن از حرف حسن رنجید و در فرصتی که به همراه رفیقش خدمت امیر مومنان می‏رسد، ضمن گلایه‏هایی چند، از این سخن حسن یاد می‏کند و آن را به رخ حضرت می‏کشد. و رفیقش هم اضافه می‏کند: این تو هستی که فرزندانت را تحریک می‏کنی و آنان راوا می‏داری تا در انظار مردم ابوبکر را تحقیر کنند!.
حضرت در پاسخ آنان فرمود:
... شما خود می‏دایند و مردم نیز آگاهند که فرزندم حسن چه بسا، هنگامی که جدش در نماز بد، صفوف جماعت را می‏شکافت و خود را به وی می‏رسانید و در همان حال که پیامبر خدا(ص) در سجده بود بر پشت او سوار می‏شد و رسول گرامی با نهادن یک دست بر پشت طفل و نهادن دستی دیگر بر زانوی خود، بر می‏خاست، و با همین وضع نماز را به پایان می‏برد.
و نیز می‏دانید و مردم مدینه فراموش نکرده اند، ساعاتی را که پیامبر خدا(ص) بر فراز منبر سخن می‏گفت، و حسن از در که وارد می‏شد به جانب پدر می‏دوید و از پله‏های منبر بالا می‏رفت و بر دوش جدشت می‏نشست و بر گردن او سوار می‏شد و پاها را بر سیه مبارک او آویزان می‏کرد طوری که درخشندگی خلخال پای او از دور به چشم می‏خورد و پیامبر همچنان سخن می‏گفت و خطبه می‏خواند.
(شما خود انصاف دهید) کودکی که تا این پایه به جدش مهر و انس داشته طبیعی است که مشاهده جای خالی پدر و نشستن دیگری بر جای او، برایش دشورا و گران باشد. به خدا قسم من هرگز به او نیاموخته ام که چنین بگوید، و کار او به دستور من نبوده است....
قال علی (ع):... و اما احسنابنی فقد تعلمان و یعلم اهل المدینه انه کان یتخطی الصفوف حتی یاتی النبی و هو ساجد فیرکب ظهره فیقوم النبی و یده علی ظهر الحسن و الاخری علی رکبته حتی یتم الصلاه....
ثم قال: و تعلمان و یعلم اهل المدینه ان الحسن کان یسعی الی النبی و یرکب علی رقبته و یدلی الحسن دجلیه علی صدر النبی حتی یری بریق خلخالیه من اقصی المسجد و النبی یخطب و لایزال علی رقبته حتی یفرغ النبی من خطبته و الحسن علی رقبته، فلما رای الصبی علی منبر ابیه عیره شق علیه ذلک، و الله ما امرته بذلک و لافعله عن امری.... [1] .

پی نوشت ها:
[1] علل الشرائع، ج 1، ص 223؛ بحار، ج 43، ص 205.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir