اندوه پیوسته‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
اندوه پیوسته‏
ای رسول خدا(ص) از سوی من و از جانب دختری که اینک در کنارت آرمیده و شتابان به سویت آمده است بر تو سلام باد. خواست خدا چنین بود که او از همه زودتر به تو بپیوندد. ای رسول خدا (ص) از دوری دختر برگزیده ات کم صبر و بی تاب و توان گشته ام و تحمل فقدان برترین بانوان جهان کار ساده‏ای نیست، اما پس از آن دوری دردناک و مصیبت سخت در گذشت تو (که هیچ مصیبتی با آن برابر نیست) اینک جا دارد که شکیبا باشم و آنچنان که در جدایی تو صبر پیشه کردم و مرگ دخترت نیز شکیبا باشم.
مگر نه این اسنت که تو بر روی سینه من جان دادی و من خود سر تو را بر بالش لحد نهادم؟ آری در کتاب خداست که پایان زندگانی همه بازگشت به سوی خداست و این حقیقت را باید به بهترین وجه پذیرفت.
ای رسول خدا(ص) اینک امانت و گروگانت برگردانده و باز پس داده می‏شود و زهرا از دست من ربوده می‏شود. پس از او آسمان و زمین زشت می‏نماید، اما اندوه من پیوسته و جاوید است و شبهایم بی خواب خواهد بود. این حزن و اندوه تا هنگامی که خداوند برای من نیز همان سرایی را برگزیند که تو در آن ماءوا گرفته‏ای، همواره و همیشگی است.
مرگ زهرا زخمی بر دلم نشاند که جراحت آن کشنده است! به خدا شکایت‏ می‏برم و دخترت را به تو می‏سپارم. بزودی دخترت آگاهت خواهد کرد که چگونه امتت بر آزارش همدست شدند. هر چه می‏خواهی از او بپرس با اصرار از او بخواه تا اندکی از انبوه بار غمهایی که در سینه داشت و اینجا فرصت گشودن نیافت، برایت بازگوید. آنچه خواهی از او بجو، که راز دل به تو خواهد گفت. بزودی خدا که بهترین داور است میان او و ستمکاران داوری نماید.
بار دیگر سلام بر شما باد! اما این سلام، سلام تودیع است، نه از ملال و خستگی و نه از سر خشم و ناسپاسی است. اگر می‏روم نه از آن جهت است که خسته ام و اگر بمانم نیز نه بدان دلیل است که به وعده‏هایی که خداوند به شکیبایان داده است، بد گمانم.
افسوس، افسوس، اگر چیرگی کسانی که بر ما مستولی شدند در میان نبود. برای همیشه در کنار قبرت می‏ماندم و روزگار را به اعتکاف در کنارت می‏گذراندم از این مصیبت بزرگ چون فرزند مرده فریاد می‏کشیدم و جوی اشک از دیدگان به راه می‏انداختم.
خدا گواه است که دخترت پنهانی به خاک رفت. هنوز چندان از مرگ تو نگذشته و نام تو در میان مردم کهنه نشده بود که حق او را بردند و میراث او را خوردند.ای رسول خدا(ص) به خدا شکایت می‏کنم و دل را به تو خوش می‏دارم. درود خدا بر تو باد و رضوان و سلام خدا بر فاطمه.
قال علی (ع):...السلام‏علیک یا رسول الله (ص) عنی والسلام علیک عن ابنتک و زائرتک و البائته فی الثری ببقعتک و المختار الله لها سرعه اللحاق بک قل یا رسول الله (ص) عن صفیتک صبری و عفا عن سیده نساء العالمین تجلدی الا ان فی التاسی لی بسنتک فی فرقتک موضع تعز فلقد و سد تک فی ملحوده فبرک و فاضت نفسک بین نحری و صدری، بلی و فی کتاب الله انعم القبول: (انا لله و انا الیه راجعون)، قد استرجعت الودیعه و اخذت الرهینه و اخلست الزهراء فما اقبح الخضراء و الغبراء یا رسول الله! اما حزنی فسرمد و اما لیلی فمسهد و هم لا یبرح من قلبی او یختار الله لی دارک التی انت فیها مقیم کمد مقیح و هم مهیج، سرعان ما فرق بیننا! و الی الله اشکو و ستنبئک ابنتک بتظافر امتک علی هضمها فاحفها السوال و استخبرها الحال فکم من غلیل معتلج بصدرها لم تجد الی بثه سبیلا و ستقول و یحکم الله و هو خیر الحاکمین.
سلام علیک یا رسول الله (ص) سلام مودع لا سئم و لا قال، فان انصرف فلا عن ملاله و ان اقم فلا عن سوء ظنی بما وعد الله الصابرین، الصبر ایمن و اجمل و لو لا غلبه المستولین علینا لجعلت المقام عند قبرک لزاما و التلبث عنده معکوفا و لا عولت اعوال الثکلی علی جلیل الرزیه فبعین الله تدفت بنتک سرا و یهتضم حقها قهرا و یمنع ارثها جهرا و لم یطل العهد و لم یخلق منک الذکر فالی الله یا رسول الله (ص) المشتکی و فیک اجمل العزاء فصلوات الله علیها و علیک و رحمه الله و برکاته. [1] .

پی نوشت ها:
[1] کافی، ج 1، ص 458؛ بحار، ج 43، ص 211؛ کشف الغمه، ج 2، ص 128 با استفاده از کتاب امیران ایمان.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir