شتاب مردم‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
شتاب مردم‏

1- پس از رسول خدا مسلمانان در تصدی خلافت اختلاف کردند به خدا سوگند هرگز تصور نمی‏کردم و به خاطرم نمی گذشت که مردم پس از رسول خدا(ص) جز من به کس دیگری روی آورند! (چیزی که برای من شگفت آور بود) هجوم و شتاب مردم بود که می‏دیدم مانند سیل به طرف او (ابوبکر) سرازیر شده بودند و برای اینکه با او بیعت کنند به سمت وی می‏تاختند (و از یکدیگر سبقت می‏گرفتند)!.
2- ... هنگامی که دیدم مردم برای بیعت با ابوبکر هجوم آوردند، من دست نگه داشتم، و معتقد بودم که به مقام محمد از او و دیگران، برازنده ترم (مگر نبود که) رسول خدا(ص) آن دو نفر (ابوبکر و عمر) را در سپاه اسامة ین زید قرار داده بود و از آنها خواسته بود تا همراه اسامه مدینه را ترک کنند؟آخرین کلماتی که از زبان مبارکش شنیده می‏شد فرمان حرکت و شتاب در تجهیز سپاه اسامه بود.
1- قال علی (ع):... فلما مضی لسبیله تنازع المسلمون الامر بعده،فو الله ماکانیلقی فی روعی و لایخطر علی بالی ان العرب تعدل هذا الامر بعد محمد عن اهل بیته و لا انهم منحوه عنی من بعده. فما راعنی الا انثیال الناس علی ابی بکر و اجفالهم الیه‏ لیبایعوه. [1] .
2- ... فلما رایت الناس قد انثالوا علی ابی بکر للبیعه، امسکت یدی و ظییت انی اولی و احق بمقام رسول الله (ص) منه و من غیره و قد کان نبی الله امر اسامه بن زید علی جیش و جعلهما فی جیشه و ما زال النبی الی فاضت نفسه یقول: انفذوا جیش اسامه، لنفذوا جیش اسامه.... [2] .

پی نوشت ها:
[1] شرح نهج‏البلاغه، ج 6، ص 95.
[2] کشف المحجه، ص 176.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir