در جهت هدف‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
در جهت هدف‏
ما در میدانهای نبرد که همراه رسول خدا(ص) بودیم، بسا اتفاق می‏افتاد که پدران، پسران، برادران و عموهای خود را می‏کشتیم. و این خویشاوندکشی، نه تنها بر ذایقه ما تلخ نمی‏آمد، بلکه بر ایمانمان هم افزود،چه اینکه در راه حق و راستی، پابرجا بودیم و در سختیها، شکیبا و در جهاد با دشمن کوشا.
گاه مردی از ما با مردی از سپاه خصم، گلاویز می‏شدند. و چون دو گاو نر، بر هم می‏جستند و هر یک می‏خواست جام مرگ را به حریف خود بجشاند و از شربت آن سیرابش سازد. گاه فتح و غلبه از آن ما بود و گاهی هم دشمن به پیروزی می‏رسید.
خداوند هم، چون صداقت و راستی را در ما مشاهده کرد، دشمن ما را خوار و زبون ساخت و نصرت و پیروزی را بهره ما کرد تا جایی که شعاع تابش اسلام فراگیر شد و دامنه آن در شهر و دیار گسترش یافت.
به جان خودم سوگند، اگر رفتار ما نیز همانند شما بود، امروز پرچم اسلام برافراشته؛ و صلای مجد و عظمت آن طنین انداز نبود....
قال علی (ع):... لقد کنا مع رسول الله (ص) نقتل آبانا و ابنانا و اخواننا و اعمامنا لایزیدنا ذلک الا ایمانا و تسلیما و مضیا علی امض الالم و جدا علی جهاد العدو و الاستقلال‏ بمبارزه الاقران و لقد کان الرجل منا و آلاخرین عدونا بتصاولان تصاول الفحلین و نبخالسان انفسهما ایهما یسقی صاحبه کاس المنون فمره لنا من عدونا و مره لعدونا منا فلما رانا الله صدقا صبرا انزل بعدونا الکبت و انزل علینا النصر... و لعمری لو کنا ناتی مثل هذا الذی اتیتم ما قام الدین و لاعز الاسلام.... [1] .

پی نوشت ها:
[1] شرح نهج‏البلاغه، ج 2، ص 240.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir