قاتل مرحب‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
قاتل مرحب‏
مرحب (دلاور نامی یهود) به میدان مبارزه آمد و شعر می‏داد و این رجز را می‏خواند:
من آن کسی هستم که مادرم او را مرحب نامید؛
آماده کارزار و تکاوری آزموده که گاه با نیزه می‏جنگم و زمانی با شمشیر.
من به مصاف او رفتم.
مرحبت به منظور حفاظت هر چه بیشتر خود، قطعه سنگی تراشیده و آن را به سر نهاده بود و از آن به جای کلاه خود استفاده می‏کرد چرا که هیچ کلاه خودی نمی توانست سر بزرگ او را بپوشاند. من با ضربتی که بر سر او فرود آوردم، آن سنگ شکافته شد و تیغه شمشیر بر فرق سرش اصابت کرد و او را به قتل رسانید.
قال علی (ع): جا مرحب و هو یقول:

انا الذی سمتنی امی مرحب [1] .
شاکی السلاح یطل مجرب‏

اطعن احیانا و حینا اضرب‏
فخرجت الیه فضربنی و ضربته و علی راسه نقیر من جبل لم یکن تصلح علی رسه بیضه من عظم راسه ففلقت النقیر و وصل السیف الی راسه فقتله. [2] .

پی نوشت ها:
[1] در خصال چنین نقل شده، اما صحیح آن قد علمت خیبر انی مرحب است، چنانکه در خصائص امیرالمومنین، (ص 55) نقل شده است.
[2] خصال، ص 670. در گذشته رجز خوانی و معرفی جنگجو در آغاز نبردها، معمول بوده است و این کار از آن جهت که طرفین درگیر در پوششی از زره و کلاه خود مختفی بودند، شیوه ای پسیدیده و ضروری می‏نموده است تا فرصت شناسایی تکاوران که راهی جز معرفی شخصی آنان وجود نداشت، فراهم گردد و دو حریف با آگاهی و شناخت یکدیگر به نبرد پردازند.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir