خاک زیر پا

نوع اصطلاح :
عنوان :
خاک زیر پا
روزی که قلعه خیبر را فتح کردم و دروازه آن را گشودم، رسول خدا (ص) به من فرمود:
اگر خوف آن نبود که گروهی از امت من، مطلبی را که مسیحیان درباره حضرت مسیح گفته‏اند، درباره تو نیز بگویند، در حق تو مخنی می‏گفتم که از جایی عبور نمی‏کردی، مگر اینکه خاک زیر پای تو را برای تبرک ب می‏گرفتند و از باقیمانده آب وضو و طهارت استشفا می‏نمودند.
اما برای تو همین افتخار بس، که تو از منی و من از توام تو میراث بَر من هستی و من نیز از تو، ارث می‏برم. مقام و منزلت تو نزد من همچون هارون نسبت به موسی است، جز اینکه رشته نیوت پس از من بریده است. تو آن کسی هستی که دیون مرا ادا خواهی کرد و بر سنت و شیوه من (با منافقان) به پیکارپردازی و در روز واپسین از همگان به من نزدیکتر خواهی بود.
قال علی (ع): قال لی رسول الله (ص) یوم فتحت خیبر: لو لا ان تقول فیک طوائف من امتی ما قالت النصاری فی عیسی بن مریم، لقلت الیوم فیک مقالا لاتمر علی ملا من‏ المسلمین لا اخذوا من تراب رجلیک و فضل طهورک یستشفون به و لکن حسبک ان تکون منی و انا منک ترثنی و ارثک و انت منی بمنزله هارون و موسی الا انه لانبی بعدی.... [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحار، ج 38، ص 247.
به روایت شیخ مفید، گفتار فوق از پیامبر خدا(ص) در غزوه ذات الرمل (یا ذات السلاسل) که نام دیگر این غزوه است) شنیده شده است. (اعلام الوری، ج 1، ص 186).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir