انس به نفرین حضرت دچار شد

نوع اصطلاح :
عنوان :
انس به نفرین حضرت دچار شد
طبق روایات متعدد که در تاریخ شیعه و اصل سنت آمده است، امیرالمؤمنین علیه‏السلام در رحبه [1] مردم را سوگند داد و فرمود: هر که از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله شنیده است که فرمود: «من کنت مولاه فعلی مولاه؛ هر که من مولای اویم این علی مولای اوست»، برخیزد و شهادت دهد، دوازده نفر از انصار شهادت دادند، اما انس بن مالک که حضور داشت، شهادت نداد، حضرت علی علیه‏السلام به او فرمود: تو چرا شهادت نمی‏دهی با اینکه تو هم شنیده‏ای آنچه اینان شنیده‏اند؟ انس بن مالک بهانه آورد که: پیر شده‏ام و فراموش کرده‏ام.
حضرت به او فرمود: خدایا اگر دروغ می‏گوید، او را به سفیدی یا پیسی مبتلا کن که عمامه آن را نپوشاند.
ابوعمیره راوی خبر گوید: خدا را شاهد می‏گیرم که انس را دیدم که میان دو چشمش سفید شده بود (به گونه‏ای که هر قدر عمامه را پائین می‏آورد پوشیده نمی‏شد و باز نمایان بود). [2] .
مؤلف گوید: اصل حدیث یعنی سوگند دادن حضرت امیر علیه‏السلام در سال35 در کوفه به شاهدین حدیث غدیر به اینکه برخیزند و شهادت دهند از احادیث مشهور میان شیعه و اهل سنت است و بزرگان اهل سنت آنرا مفصل ذکر کرده‏اند و علامه امینی تفصیل آنرا در الغدیر ج1 آورده است.

پی نوشت ها:
[1] در صحن قصر یا مسجد جامع کوفه.
[2] بحارالانوار، ج 42، ص 148، شرح ابن‏ابی‏الحدید، ج 4، ص 488 و ج 1، ص 361.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir