پیشگوئی در مورد قنبر و قتل او

نوع اصطلاح :
عنوان :
پیشگوئی در مورد قنبر و قتل او
روزی حجاج بن یوسف ثقفی به اطرافیان خود گفت: می‏خواهم مردی از اصحاب ابوتراب را (کنیه‏ای که دشمنان حضرت بعنوان تحقیر از حضرت علی علیه‏السّلام یاد می‏کردند) به قتل برسانم و با خون او نزد خداوند تقرب جویم! به او گفتند (اکنون) هیچکس را مثل قنبر غلام علی به او نزدیکتر نمی‏شناسیم، حجاج مأموری را فرستاد تا قنبر را دستگیر کرده آوردند.
حجاج گفت: توئی قنبر؟ جواب داد: آری، گفت: ابوهمدان؟ گفت: آری، حجاج گفت: علی بن ابی‏طالب مولای توست؟ قنبر گفت: مولای من خداست و علی صاحب نعمت من است، حجاج گفت: آیا از دین علی بیزاری می‏جوئی؟ گفت: اگر از دین او بیزار شوم، مرا به چه دینی برتر از او راهنمائی می‏کنی؟ (حجاج که از این پاسخ کوبنده درمانده شد، سخن را عوض کرده) گفت: تو را می‏کشم، خودت بگو دوست داری چگونه کشته می‏شوی؟ قنبر گفت: من اختیار را به تو دادم، حجاج پرسید: برای چه؟
قنبر گفت: زیرا هرگونه که مرا بکشی همان طور تو را (در آخرت) خواهم کشت و همانا امیرالمؤمنین به من خبر داده است که مرگ من از روی قتل و به ظلم و ناحق خواهد بود، حجاج دستور داد تا سر او را بریدند. [1] .

پی نوشت ها:
[1] کشف الغمة، ج 1، ص 383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir