زنها مسلط شوند و کودکان فرمانروائی کنند

نوع اصطلاح :
عنوان :
زنها مسلط شوند و کودکان فرمانروائی کنند
حضرت امیر علیه‏السّلام فرمود: زمانی بر مردم خواهد آمد که هیچکس گرامی و عزیز نیست مگر شخص حیله‏گر، و کسی مورد پسند و زیرک شمرده نمی‏شود مگر شخص تبهکار و فاسق، افراد با انصاف، ضعیف و خوار می‏گردند، آنها صدقه را غرامت (و ضرر) پندارند (و از دادن آن امتناع می‏کنند) رفت و آمد و رسیدگی به فامیل را منت (کشیدن یا گذاردن) می‏دانند، عبادت را برای گردنکشی بر مردم انجام می‏دهند (عبادت می‏کنند تا نزد مردم خود را زیبا و پسندیده معرفی کرده افتخار کنند) در آن هنگام هوی و هوس بر آنها غلبه کرده (کارهای آنها مطابق عقل و دین نیست بلکه بخاطر ارضاء هوسهای نامعقول و بیهوده است) و راه حق بر آنها پوشیده می‏گردد. [1] .
در برخی روایات آمده است: به حضرت گفته شد: این امور چه وقتی خواهد بود؟ فرمود: آنگاه که زنها و کنیزان مسلط شوند و کودکان را فرماندهی دهند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] غررالحکم (الیاءالمطلق).
[2] الروضة، ص 97.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir